Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Güçlerinin dengesi skora yansıdı!

A+A-

Ligin son 3 maçına girilirken, Northernland Kıbrıs Kupası’nda finale gelmeyi başaran iki takımın mücadelesi, kupa finali öncesi Göçmenköy için güzel bir prova, MTG içinse kaybedilmemesi gereken lig şampiyonluğu açısından olmazsa olmaz bir maçı gösteriyordu. İki takım da hafta içinde oynamış olmanın verdiği fiziksel yorgunluklarına rağmen, mental olarak kazanmanın vermiş olduğu yüksek moralle karşılaşmaya başladılar.

Mağusa Türk Gücü’nün temposunu istediği gibi ayarladığı bir karşılaşma oldu. Gol bulana kadar rakiplerinin hızlı hücum geçişlerine yakalanmamak için son derece akıllı oynadılar. Önde baskı kurmadılar. Hafta içi 120 dakika oynadıklarını bilen ve takımını çok iyi tanıyan Ali Oraloğlu ihtiyaç duydukları anlarda zaman zaman pres için takımını öne getirdi. Bekleyerek ve topa sahip olarak rakibi açmaya çalıştılarsa da bunu başaramadılar. Oyuncuların taktik disipline uyumu, hocalarının verdiği planı sahanın içinde uygulamaları, rakip savunmasının hatasını iyi değerlendiren Emre Özsin’in araya girerek attığı gol, birlikte doğru oynayabilmenin, oyun kurgusuna sadık kalabilmenin en büyük ödülü oldu. Oyuncu performansları geçmiş maçlardan gerideydi. Fakat yorgun olmaları ve ikinci devre giren adamların beklenilen katkıyı verememesi sonuca gidememelerine etken oldu. Oyun kurucu potansiyeli çok yüksek bir takım olmaları hem pasla çıkabilme hem de oyunun kontrolünü ellerinde tutmalarına neden oluyor. Gün adına galip gelmeyi başaramasalar da güçlü oyunlarını ligin genelinde sahaya yansıtarak büyük bir işi başarmış oldular. Şampiyonluk yarışında Cihangir’in puan kaybı yaşadığı haftada hanelerine bir puan daha yazdırdılar. Bu sonuç haftaya içerde oynayacakları maçın arka arkaya beşinci şampiyonluklarına uzanabilecekleri bir karşılaşma olacak. Lider geldikleri haftada çok önemli bir deplasmandan bir puan alarak ve şampiyonluk bayrakları ile sahalarını süslemeye hazırlanacakları bir kazanç elde ederek dönüyorlar.

Göçmenköy çok büyük kazanımlar elde edebileceği bir maç oynadı. Rakibinin kendini beklediği bir ilk yarım saatlik dilimde oyunu üçüncü bölgeye taşıyamadı. Sezon boyunca geçiş oyunlarıyla rakiplerine çok büyük skor üstünlüğü kurdular. Fakat oyunlarını öne taşıyarak etkili hücum oyuncularıyla daha etkili olabileceklerini düşünüyorum.  Remzi ile 2. devre başında kaçırdıkları pozisyon Nazım Aktunç takımın yaptığı en bilindik hücumuydu. Fakat golü atamadılar. Taktik diziliş ve oyun planından hiç taviz vermeyen Göçmenköy takımı 3. bölgede oyun oynamakta çok zorluk çekiyor. Eğer bu oyun pratiklerini geliştirmeyi başarabilirlerse çok daha güçlü bir takım seviyesine gelecekler. Genel olarak takım savunmasını çok iyi yapabilen bir takım. Güçlü rakiplere karşı oynayarak gol atabilmeyi geliştirmeleri gerekiyor. Yapılan oyuncu değişikleri sonrası özellikle İbrahim Çıdamlı’nın orta saha merkeziden hücum bölgesine kaydırılmasıyla önde daha etkili olabileceklerini gösterdiler. Özellikle gol bulduktan sonra rakiplerinin yüksek kazanma isteğiyle buldukları boşluklar ve girdikleri pozisyonları cömertçe harcamasalar maçı kazanabilecektiler. Oyuncu performanslarının ligin sonuna gelinse bile iyi durumda olduğunu söylemek lazım. Nazım Hoca ekibi takımını çok iyi hazırlıyor. Takımı finale çıkardıkları bir sezonda sadece bir maç daha kazanıp, hem camialarına ilk büyük kupayı getirebilir hem de kendi kariyerlerinde çok büyük bir başarı elde edebilirler.

Hakem değerlendirmesi; Utku Hamamcıoğlu ve ekibi maça etki edecek bir hata yapmadan son derece iyi bir karşılaşmayı geride bıraktılar. Maçın genelinde oynattığı avantaj kuralı çok değerli ve son derece yerindeydi. Hem saha içinde oyuncularla hem de kenar yönetimlerle kurduğu iletişim takdir edilmesi gerekiyor. Örnek bir hakem performansını geride bıraktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Maçın adamı; Göçmenköy takım savunmasının sağ tarafında görev yaparak, karşısında ligin en güçlü oyuncusuna geçit vermeyen Samet Akrep oldu.

Bu yazı toplam 451 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar