Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Futbol sadece futbol değildir”

A+A-

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun 26 Eylül 2020’de gerçekleşen Futbol Federasyonu Mali Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayı hatırlarsınız. Sertoğlu Başkan, “Önce sağlık” diyerek, yeni sezonun başlamaması kararını savunmuştu.

            Sertoğlu’nun bu kararı sonrasında farklı çevrelerden eleştiriler gelmiş, hatta federasyon önünde “tabut” olayı da yaşanmıştı. Tabii o dönemlerde futbolcular da ikiye bölünmüş ve bir kısmı “tedbirli başlayabiliriz” derken, bir kısmı da “kendimizi riske atmayalım. Bekleyelim” demişlerdi.

 

***

 

            Son dönemde ülkemizde artan vaka sayılarına baktığımızda, Sertoğlu ve Yönetim Kurulu’nun almış olduğu kararın ne kadar yerinde olduğunu görüyoruz. Yükselen vaka sayısı eğrisi ile birlikte bazı ilçelerde kapanmaya gidilmesi ile birlikte, futbolumuz da başlamış olsaydı yeniden duracaktı kuşkusuz.

           

***

 

            Bu süreç içerisinde Futbol Federasyonu ve Antrenörler Derneği ile görüşerek, belirli istişareler kurarak, pandeminin seyrine göre hareket etmek açısından, antrenmanlara başlanmıştı.

 

***

 

            Bazı kulüp başkanları, yaşanan süreçten ekonomik olarak çok olumsuz etkilendiklerini beyan ederken, sporculardan da tek geçim kaynağı futbol olan birçok futbolcu yaşanan süreçte mağduriyetini dile getirmişti.

Tabii transfer döneminde birçok futbolcu transfer olmuş ve onların yeni takımları ile olan sözleşmeleri gereği, paralar da ödenmişti (ya da ödenmesi için sözleşmelere imzalar atılmış ancak bu paralar ödenememişti).

Bu noktada da 26 Eylül’deki Mali Genel Kurul’da bir karar üretilmiş ve KTFF Başkanı Sertoğlu’na Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu’na yazdığı yazı ile tedbirler ve devlet katkı payı protokolü imzalanması konusunda yetki verildi. Bu protokol ile de devletten alınacak katkı payı ile kulüpler ve sporcular bir nebze olsun nefes alabileceği arzulandı.

 

***

            Geçen süreç içerisinde futbolun paydaşları arasında defalarca görüşmeler yapılsa da bu görüşmelerden futbolun başlaması için bir sonuç çıkmazken, 5 Kasım’da bir açıklama yapan Sertoğlu, futbolun başlaması halinde, çok kısa süre sonra yeniden durma noktasına geleceğini vurguladı.

 

***

            İşte ne olduysa da bu açıklamanın ardından geldi ve 10 Kasım’da Futbolcular Derneği’nin “Futbolumuzu Geri Verin” eylemi gerçekleşti. Eylemlerin adresi de Futbol Federasyonu ve Sağlık Bakanlığı oldu. Hem de tabutla gerçekleşti bu eylem.

            Tabut olayına çok öfkelenen Sertoğlu da çok sert bir açıklama yayımlayarak, tabutlu eylem yapan futbolculara tepki göstermişti.

 

 

 

***

Yaşanan bu süreç sonunda bizi Aralık ayına getirdi ve federasyon ile kulüpler toplantıya katılmış. Toplantı sonrasında da futbolun bu sezon oynanmaması kararı alınarak, “Eğer koşullar el verirse, normal başlama sezonundan bir-bir buçuk ay sonra yeni sezona başlanabileceği” açıklanmıştı.

           

***

            Yazının içinde de belirttim, son söz olarak bir kez daha belirteyim, yükselen vaka sayılarını gördükçe, Hasan Sertoğlu ve ekibinin ne kadar da yerinde bir karar aldığını bir kez daha gözlemlemekteyiz. Dünya’nın etkilendiği yüzyılın pandemisi ile mücadelede devletin yetersiz kaldığı ve bir türlü koordine olamadığı bu günlerde, futbolun başlaması büyük bir risk teşkil ederdi.

            Çünkü “futbol sadece futbol değildir”. Geniş kitlelere yayılan bir hizmet alanı ve yoğun taraftarı vardır. Biz bu taraftarların sahalara girişlerini belki yasaklardık, seyircisiz oynatılmasına karar verirdik ancak bunun öncesi, sonrası ve denetimleri de düşünülmeli. Bugün sokağa çıkma yasağı ilan edilen günlerde, sokaklardaki kalabalıkları da görüyoruz. O yüzden tedbir ve sağlık her şeyden önde gelmeliydi ve öyle de yapıldı.

 

***

            Şimdi artık görev devlet yetkililerinde ve duran sektörler arasına oynanmayan tüm spor branşlarını da dahil ederek, bu branşlara da maaş desteği sağlamalı.

Bu yazı toplam 587 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar