Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Yeniden CONIFA heyecanı

A+A-

CONIFA (Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu) Avrupa Şampiyonası bu yıl Fransa’nın Nice şehrinde düzenleniyor.

            CONIFA’nın resmi internet adresi üzerinden paylaşılan haberde, bu turnuvada bizim de yer alacağı açıklandı. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, bu haber üzerine Yenidüzen’e açıklamalarda bulunarak konunun henüz netlik kazanmadığını vurguladı.

            Pandemi koşulları elverirse Haziran 2021’de düzenlenmesi planlanan etkinlikte, CONIFA Başkanı Albert Rischio, pandemi açısından tüm önlemlerin de konuşulduğunu açıkladı.

            Yine Rischio’nun açıklamalarına baktığımızda, bu yıl turnuvanın ilk kez 12 takımla düzenleneceği vurgulanırken, Cornwall ve Sardinia’nın ilk kez bu organizasyonda boy göstereceğini açıkladı.

            Turnuva prosedürü gereği, bu 12 takımdan herhangi biri turnuvaya katılmaktan vazgeçerse, yedek katılımcılar turnuvaya katılabilecek. Bunlar da Two Sicilies, Carpathia, Romani People.

            Umarım pandemi koşulları el verir ve bu güzel organizasyon düzenlenir. Bizler de bu turnuvada yer alırız. Zaten içe kapalı olan futbolumuzun dışa açılımında en önemli organizasyon konumundaki bu turnuvada, geçmişte yakaladığımız başarılara bir yenisini daha ekleriz.

            Ancak her şeyden önce sağlığı düşünerek hareket edilmeli ve sağlık açısından bir risk teşkil etmeyecekse, Fransa’ya doğru hareket etmeliyiz. Tabii içinden geçmekte olduğumuz bu zor günlerde, futbolumuzun da henüz başlamamış olması, “sporcularımızı ve oradaki performansımızı nasıl etkileyecek?” bu da üzerinde durulması gereken ve eğer turnuvaya katılacaksak da erkenden hazırlıklara başlayarak, iyi bir seviyede oraya katılmalıyız.

            Temennim tüm koşulların müsaade etmesiyle, CONIFA’ya katılmamız ve kupa ile adaya dönmemizdir.

 


 

Meliz’in parkeye vedası

 

            Parkenin başarılı sporcularından Meliz Örtunç, birkaç hafta önce aktif voleybolculuk kariyerini noktaladığını açıkladı.

            Diyalog’tan Beyzade Ünalmış’a konuştu Örtunç ve 26 yıllık sürecin sonuna geldiğini vurguladı.

            Tabii voleybol severlerin Meliz’i arayacak gözleri parke üzerinde. “Antrenör koltuğuna oturur mu?” sorusunu ben de sordum içimden, daha haberin başlığını okurken, Beyzade de yöneltti başarılı sporcuya. Aldığımız cevap ise olumsuz oldu. Günümüz şartlarında antrenörlük yapmanın zor olduğunu söyleyen Örtunç, bir dönem antrenörlüğün aklında olmasını rağmen çok sevdiği voleybolu bırakma sürecinin devam etmesinden dolayı, düşünmediğini de söyledi.

            Voleybolda altyapının özellikle Lefkoşa’da yetersiz olduğunu da vurgulayan Örtunç, 1994’te başlayan voleybol kariyerini noktalamasında ve antrenörlüğü düşünmemesinde bunun da bir etken olduğunu vurguladı ve ekledi, “Defalarca altyapı konusu gündeme gelmesine rağmen değişen bir şey olmadı”. Bu cümle her şeyi anlatıyor aslında. Elit bir sporcunun ağzından bu cümlenin dökülmesi, ülkemizde spora ve sporcuya verilen önemin acı bir göstergesi altında.

            Başarılı bir kariyere sahip olan sporcu, voleybolda bugün takım sayısının az oluşunu da altyapısal eksikliklere bağlıyor.

            Kolay kolay yetişmez bir Meliz Örtunç bu ülkeye. O yüzden Meliz gibi sporcuları, spordan koparmadan, branşların içinde tutmalıyız. Ve o ve onun gibilerin tecrübelerinden faydalanmalıyız düşüncesindeyim.

             


 

Umut Bulut’un 500. maçı

 

            Türkiye Süper Lig’de Yeni Malatyaspor forması giyen Umut Bulut, Türkiye Süper Lig’de 500’üncü maçına çıktı.

            500 maç, ülkemizde birçok futbolcu halı saha ve antrenman maçlarını da içine dahil etsek 500’e zor ulaşır. Bu da ülkemizin çıkmaz sokakta kalmasından dolayı kaynaklanan, acı bir durumdur.

            Bu kariyeriyle Türkiye Süper Lig’de en çok forma giyen ikinci futbolcu olan, 37 yaşındaki futbolcu, Oğuz Çetin’in 503 maçlık rekoruna da bir adım daha yaklaştı.

Bu yazı toplam 598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar