Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Transfere değil, altyapıya katkı yapıyoruz”

A+A-

İçinden geçmekte olduğumuz pandemi koşullarında, sadece vizyon ligdeki kulüpler değil, alt liglerdeki kulüpler de ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Sipahi Kulüp Başkanı Göksal Hacıhasanoğlu katıldığı televizyon programında konuştu ve kulüp olarak maddi zorluklar yaşadıklarını dile getirdi.

            Öncelikli hedeflerinin bölge gençliğine spor yaptırabilmek olduğunun altını çizen Hacıhasanoğlu, alt yapılarında 120 sporcunun olduğunu söyledi. Bu rakam gerçekten de ciddi bir rakam. O yüzden Hacıhasanoğlu’nun da vurguladığı gibi, bu süreç içerisinde bu kulüplerin hayatta kalabilmesi için ciddi katkılar aktarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bu 120 sporcunun arasından çıkacak olan başarılı sporcular, gelecekte bizim ülke sporumuzun seyrini belirleyecek, belki de dışa açılan kapılarımız olacaklardır.

            Tesisleşme konusunda da adımlar attıklarını dile getiren Hacıhasanoğlu, “Transfere değil, altyapıya katkı yapıyoruz. Tesisleşme için de adımlar attık. İki yıl içerisinde tesislerimizi tamamlayıp, kulübe gelir sağlamayı ve kalıcı olmayı hedefliyoruz” dedi. Tesisleri de tamamlanırsa, hem gelir açısından hem de başarı açısından yakın zamanda Sipahi’nin başarılarını konuşmamak hiçten bile değil. 

 

***

 

Edebiyat ve spor

            Gazeteci ve yazar İlhan Selçuk’un gençlik yıllarından bir fotoğrafı geçtiğimiz günlerde bu sayfalardan paylaşmıştık. Sahadaki hünerlerini sergilemek konusunda anlatılanlar, İlhan ve kardeşi Turhan’ın başarılı birer futbolcu olduklarını gösterir. Ancak yaşanan sağlık problemleri her ikisini de çok sevdikleri futbol sahalarından koparıyordu.

            Orhan Karaveli de 2012’de Doğan Kitap’tan yayınlanan “Kendi Heykelini Yapan Adam, İlhan Selçuk” kitabında İlhan Selçuk’un futbolculuğuyla ilgili şunları yazar:

            “ (Mehmet Benli anlatıyor) ………Bir de müthiş futbol oynardı. Topu ayağına aldığında karşı taraf savunmasını hallaç pamuğu gibi atar, inanılmaz çalımlarla hepsini tek tek geçerken adeta bellerini kırardı. O zamanlar Fenerbahçe’yi tuttuğunu biliyorum. Onun önderliğinde bir de futbol takımı kurmuştuk bir İzmir tatili sırasında: Kasırgaspor. Kulübün amblemini de İlhan çizmişti. Düşünün, daha 30’lu yıllar. Bizim Kasırgaspor bugünlere ulaşabilseydi Türkiye’nin en eski kulüplerinden biri olurdu. İlhan’ın sahaya çıktığı maçlarda seyircilerin çoğunluğunu İzmirli güzel kızlar oluştururdu. ‘Bu çocuğu’ merak ettiklerinden kızların anne ve babaları da İlhan’la dillere destan gollerini ve –bugünlerdeki moda deyimle- asistlerini seyretmeye gelirlerdi. İlhan, onlara bile sevdirmişti futbolu. Turhan da çok güçlü bir futbolcuydu. İki kardeş Adana Mensucatspor’da başarıyla top koşturdular. Verem illetine yakalanmasalardı belki yazar ve çizer olarak değil de futbolcu olarak duyuracaklardı isimlerini.”

 

 

Mental hazırlığın önemi

 

            Pandemi süreci içerisinde birçok sporcu ile konuştum. Hepsi de bu yaşanan sürecin sonrasında moral ve motivasyon açısından çökmüş durumdalar. Bu yaşanan mental yıkımın sporcuların üzerinden kalkması için ne kadar süreç alacağı, uzmanların bileceği bir iş. Ancak bu yönde, teknik heyetlere büyük görevler düşüyor.

            Çalışmalarına başlayan ve yeniden ara veren Cihangir de, teknik direktör Hasan Burgaç da oyuncu grubu ile sık sık online toplantılar yaptığını. Bireysel ve toplu konuşmalarında mental anlamda onları motive ettiğini vurguladı. Çok önemli bir adım bu, spor psikolojisi açısından. Tüm spor branşlarında, tüm teknik direktörlerin bunun üzerinde yoğunlukla durması gerekiyor.

 

***

 

“Ders zili çaldıktan, 15 gün sonra basketbol başlar”

 

            Basketbol Federasyonu Başkanı Orhun Mevlit, Genç TV’de Hüseyin Kıral’ın programında konuştu ve basketbolda düdüğün çalış zamanı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

            Mevlit açıklamasında şöyle dedi:

            “Yönetim kurulu olarak ölü dönemde hakem ve antrenörlerimiz için zoom üzerinden eğitimlerimizi nasıl yapabileceğimizin çalışmasını yapıyoruz. Hayatın normale dönmesi sonrasında ligleri sırayla nasıl başlatacağımızın çalışmalarını yapıyoruz. Seyircisiz başlama olasılığı yüksektir. Youtube üzerinden maçların yayınlanması için fiziki altyapı çalışması yapıyoruz. Bu konuda Spor Dairesi Müdürü Fuat Tek ile de bir görüşme gerçekleştirdik. Yeniden görüşme yapmayı düşünüyoruz.

            Önümüzdeki günlerde eğitim zili çaldıktan 15 gün sonra da basketbolda top havaya atılacaktır. Sağlık anlamında iklim hazır olduğunda 15 gün içerisinde en kötü ihtimalle de üçüncü haftada maçlarımıza başlarız”

Bu yazı toplam 659 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar