Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Dumlupınar Lefkoşa’yı seviyor

A+A-

Haftaya girerken hem Yenicami, hem de Yonpaş Dumlupınar moralli bir şekilde maça hazırlandı. Yenicami takımı moral ve motivasyonunu daha maça başlamadan, ısınmak için sahaya çıktıkları anda kaybetti. Mehmet Çavuş ve Ali Üçtaş sakatlanarak maça başlayamadı. Bu durumda tüm hafta yaptıkları planları daha maç başlamadan suya düştü diyebilirim. Her iki oyuncu da takımın çıkışları ve pas oyunu için çok önemli oyunculardı. Karşılarında ise ligin yenilgisiz takımı Dumlupınar vardı. Deyim yerindeyse Dumlupınar rakibinin de maça moral açısından iyi başlamadığı günde hemen öne geçmeyi başararak, hem skor avantajını eline aldı, hem de oyun üstünlüğünü rakibine ciddi anlamda hissettirdi.

Yenicami maça dezavantajlı başlamanın verdiği telaş ile kendi oyununu sahaya yansıtamadı. Yenicami takımı hücumda pas yaparak oynama kültürüne sahip, savunmada ise önde baskı kurarak genç ve dinamik oyuncuları ile sonuç elde edebilen bir takımdı. Fakat Evren Hoca yapmış olduğu plan ile rakiplerini önde basarak, Yenicami takımını çıkarmadı. Topu erken geri kazanan Dumlupınar takımı maçın başından sonuna kadar oyunu kendi kontrolünde tutmayı başardı.

Dumlupınar takımı maçı çok daha erken bitirebilirdi. Yabancı oyuncusu Adjessa 4 net pozisyonu harcamış olmasa sonuca daha önceden giderek haftaya oynayacakları MTG ile ligin kader maçlarından birinin hazırlıklarını yapabilirlerdi. Dumlupınar takımını tebrik etmek gerekiyor. Lefkoşa’da 3 maça çıkıp, güçlü Lefkoşa takımlarını farklı skorlarla ve güzel futbol oynayarak kazanıp, güçlerini ispatlamış oldular. Adjessa belki iyi bir golcü değil. Fakat arkasında oynayan oyunculara hareketliliği ve duvar oluşu ile güzel pozisyonlar yaratıyor. Takım presine de ciddi katkı sağlıyor. Berk, Mert ve Mehmet Altın her an sonucu değiştirme yeteneğine sahip oyuncular. Orta sahanın merkezinde Mehmet Erol ve Cedric Kore’nin takımı hem direnç olarak ayakta tutması, hem de defans ile hücum arasında ki mesafeyi ayarlama konusunda çok iyi işler yaptıklarını söyleyebilirim. Kaleci Türkkan ve önünde oynayan defans oyuncuları basit oynayarak görevlerini yapıyor ve bu durum ise Dumlupınar’ı çok güçlü bir takım haline getiriyor. Yenicami karşısında belki de bu kadar rahat bir galibiyet alabileceklerini hiç düşünmedikleri bir haftada güzel oyunla, maçı 4-1 kazanarak, 7’de 7 yapıp yenilgisiz olarak yollarına devam ettiler.

Yenicami takımı bu maçı unutup, sakat oyuncularının takıma tekrar döndürebilme adına mesai harcaması gerekiyor. Dar olan kadroları hem cezalarla, hem de sakatlarla Emre Hoca ve teknik ekibini bir hayli zor durumda bırakıyor. Bu maç adına Yenicami takımı kendi oyununu sahaya yansıtamadı. Aslında 2 kez pas yaparak çıkmayı başardıklarında önce Yakup ile girdikleri pozisyonu kaçırdılar. İkinci pozisyonda ise Chrstian golü bulup maçı 1-1’e getirdi. Bu iki pozisyon dışında etkili olamadılar. Defanstan uzun çıkmak zorunda kalınca takımın boyu çok açıldı. Böylece hem kendileri uzun mesafeler koşmak zorunda kaldılar, hem de rakiplerine oynayabilmeleri için büyük boşluklar bıraktılar.

Hakem Değerlendirmesi; Kerem Eran ve yardımcıları çok iyi bir maç çıkardı. Kerem Eran pozisyonlara yakındı. Genel olarak hakemlerimizin daha az düdük çaldığı ve temponun yükselmesi için futbolumuza katkı koymalarını bekliyorum.

Maçın Adamı; Mehmet Erol, Dumlupınar ne zaman durur gibi olsa topu alıp olumlu işler yaparak takımının adeta ilacı oluyor. Hem pas oyununa destek oluyor, hem top kazanarak takımına katkı sağlıyor, hem de topu rakibin boş alanlarına taşıyarak takımına pozisyon yaratıyor.

 

Bu yazı toplam 529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar