Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Cihangir haketti

A+A-

Girne’deki maçlarının birçoğunu izlediğim Doğan T. Birliği’ni hiç bu kadar kötü görmedim dersem yalan olmaz.

İlk yarıda topla rakip alana gitmek istediklerinde daha birinci bölgede presle karşılaşan Doğan futbolcuları, pas yapamayınca uzun hava topları ile Cihangir kalesinde Orgıll’i buluşturmak istediler ama Cihangir savunması onlara bu fırsatı vermedi.

Yapılacak şey, oyun sistemini değiştirerek kısa paslarla rakibi ortadan delmek veya kanatlardan top taşımak olmalıydı, bunu da beceremediler. Cihangir ceza alanına giremeyince ve uzaktan atılan hava toplarıyla da pozisyon bulamayınca, sinirleri bozuldu, oyun disiplininden kopmaya başladılar.

Ahmet gibi, yılların savunma oyuncusu ceza alanının köşesinde rakibe gereksiz yere faul yapınca penaltıya neden oldu, hem de 45. dakikada. Haliyle film de orada koptu. Aynı Ahmet, ikinci yarıda bu kez topla çalım atarak rakip alana top taşımak isterken topu kaptırdı, penaltı atışını filelere gönderen Muhittin bu kez harika vuruşla kaleci Ozan’ı avlayarak skoru belirledi.

Doğan, rakibin baskılı presini kıramayınca sinirlenmeye, haliyle oyun disiplininden uzaklaşmaya başladı. Kenar yönetim de taktik anlayışında değişiklik yapma düşüncesini sahaya yansıtamayınca, mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Cihangir, disiplinli oyununu ve taktik anlayışlarını karşılaşma boyunca hiç bozmadan sahaya yansıtınca, istediğini alan taraf oldu.

İlk yarıda, top rakibe geçtiğinde tüm futbolcuları ile pres yaparak topu kazanan Cihangir futbolcuları çok adamla Doğan kalesine gelme şansı buldular. Topu kazandıklarında, kanatlardan yaptıkları bindirmelere savunma oyuncuları da katkı koyunca, rakip kalede tehlikeli olma şansı buldular.

İkinci yarıda, bir önde olmanın avantajı ile ileride sadece Muhittin’i bırakan, ortada dörtlü, savunmada beşli set kuran Cihangir, neredeyse Doğan futbolcularına top göstermedi. Üstelik kazandıkları toplarla Doğan kalesinde tehlikeler yarattılar. İkinci yarı oyuna giren Yankı’nın top tutmaktaki başarısı sayesinde Meye ile sık sık atak şansı buldular. Muhittin de kaptıkları topla buluştuğunda sert vuruşla Ozan’ı avlayınca, Doğan’ın fişini çektiler.

Cihangir takımı da, taraftarı da bu sezon şampiyonluğu sonuna kadar kovalamaya kararlı gibi görünüyor. Kağıt üstünde çok da iddialı isimler olmamasına rağmen; oyun disiplinleri, taktik anlayışları ve olağanüstü çabaları ile izleyenlere hem güzel futbol izletiyorlar, hem de kazanmasını başarıyorlar.

Hakkını yemeyelim; Hocaları Toygar Davulcu’nun bunda büyük payı olduğu izlenimi herkesin ortak düşüncesi olarak görünüyor.

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar