Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Yenicami Akademi’den önemli bir imza

A+A-

Yenicami Akademi, önemli bir imza atarak, Zalihe Postacıoğlu’nu eğitmen kadrosuna dahil etti. Akademi bünyesinde küçük yaş gruplarına futbol eğitmenliği yapacak olan Postacıoğlu, ayrıca elit futbol takımının da fitness koçluğunu yürütecek.

            Spordaki başarıları ile takdir toplayan ve kişiliğiyle alt kategorilerdeki çocuklarımıza rol model olabilecek olan bir isim Zalihe. Yenicami’ye çok şey katacağına eminim. Bunun meyvelerini de önümüzdeki yıllarda, hep beraber yiyeceğiz… Yenicami kazanırken, kazanan temelde ülkemiz ve haliyle biz olacağız…

 

***

 

Devlerin kasaları ve ülkemiz…

 

 

            Ülkemizin çözümsüzlüğü, sporumuza uygulanan ambargolar, çıkmaz sokaklar, kan kaybeden spor dalları, çıkışı yurt dışında arayan sporcular ve yitip giden nesiller… Bu başlıkları çok kez kullandık köşelerimizde, yazdık, çizdik, konuştuk. Acısını hissettik.  Yukarıdaki koşullar, normal zaman dilimlerinde canımızı yakarken, pandeminin tüm dünyada ekonomiyi de kötü etkilemesiyle birlikte, zaten kötü durumda olan spor kulüplerimiz, bir o kadar daha yaralandı.

            Bizde durumlar böyle… Peki ya futbolun para babaları…

            İşte bu başlıkta yer aldı haber 5 Mayıs 2021 tarihli Kıbrıs’ta.

            Bilindiği gibi, Avrupa’da başarıyı kovalayan spor kulüplerinin birçoğunun başında büyük iş insanları vardır, ki bunların da kasalarında her daim milyarlarca dolar vardır.

            Örneğin kadrosunda Mbappe, Neymar, Di Maria gibi isimleri barındıran, gözünü Messi’ye diken Paris Saint Germain’in başında 300 milyar dolarlık varlığıyla Katar emiri Tamim bin Hamad Al Thai var.

            Arsenal’in sahibi de Amerikalı milyarder Stan Kroenke… Kroenke Forbes’e göre ABD’nin en zengin 59’uncu kişisi. NBA’de Denver Nuggets’ın da sahibi.

            Ya bizim Rus milyarder, Abramovich? 2013’te aldığı Chelsea ile başarılar kazanmış, birçok yıldızı kadrosuna katmıştı. Malvarlığının ise 14,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

            Bu rakamları telaffuz ederken, zaman zaman dilimiz dönmese de KKTC’nin 2021 yılı bütçesinin 10.140 milyon TL olarak öngörüldüğünün de altını çizmemiz gerekiyor. Yani bu bütçe ile memurlar ödenecek, devletin giderleri sağlanacak ve yatırımlar yapılacak. Yeni okul, yeni hastane, sağlık ocağı, yeni yollar, bakım evleri yapılacak… Spora katkılar sağlanacak, tesislere yatırım yapılacak, yeni salonlar, soyunma odalarında sıcak duş, salonlarımızda klimalar olacak…

            Dolar 8.27’den işlem görüyor (Yazıyı yazdığım saat dikkate alınmıştır. Yazı yazılıp, Burhan Müdür’e gönderildikten sonra bir Papaz Brunson olayı daha yaşanır ve döviz kurları yeniden fırlarsa diye, belirtmek istedim). Hesap makinesi kullanarak, bir küçük hesap yapacak olursak; 10 milyar 140 milyon TL olan KKTC bütçesi, 1 milyar 226 milyon 118 bin 500 TL, 604 kuruşa denk geliyor.

            Bu rakam da şunu gösteriyor ki, PSG’nin başındaki adamın malvarlığı KKTC’nin 2021 bütçesinin neredeyse 300 katı, Abramovich’in ji ise neredeyse 14 katı…

            Birden düşünesim ve hayal edesim tuttu. Paylaşmak istedim…

Bu yazı toplam 657 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar