Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

Bisiklette 11 Ayın Sultanı / Giro D’Italia 2021

A+A-

Bisiklet takviminde yer alan 3 büyük turdan ilki olan İtalya Bisiklet Turu, bilinen adı ile Giro D’Italia, 1 yıllık aradan sonra tekrar takvimdeki malum yerine geri döndü. Bugün Torino’da başlayacak olan Giro, 30 Mayıs’ta Milano’da son bulacak. Torino ile Milano arası çok yakın diyenler olacaktır, fakat bisikletçiler tur boyunca güneye Napoli yakınlarına kadar inip, tekrardan çizmeyi yukarı doğru çıkacaklar ve bu süreç içerisinde sadece bisiklet değil, manzara ve tarih konusunda da izleyenlere muazzam bir festival sunacaklar.

 

Futbolda, özellikle İngiliz futbolunda meşhur bir inanış vardır. Dünyaca en çok bilinen lig Premier Lig olabilir ama İngilizlere göre gerçek futbol bir alt ligde, Championship’te oynanır. Giro da bisiklet için öyledir, en çok bilinen büyük tur Fransa Turu olabilir, ama en güzel tur her zaman Giro olmuştur.

975bc5ec-8f67-4a61-8df8-fca7ac69589f.jpg

1909 yılında La Gazzetta Dello Sport tarafından düzenlenmeye başlayan İtalya Bisiklet Turu, 1931 yılından itibaren tur genel klasman birincisine meşhur pembe mayoyu onore ediyor. Pembe’nin kaynağı ise gazete sayfalarının renklerinden geliyor. La Gazetta Dello Sport, bugün bile pembe kâğıt üzerine basılmaya devam ediyor. Ataerkil dünyada feminen olarak sınıflandırılan pembe rengin bisiklet dünyasında tüm bireylere hitap ettiği, hatta birçoğumuz en sevdiği renk olduğu da ayrı bir mevzu.

 

Bu seneki parkur tamamen İtalya topraklarında yer alırken, özellikle son hafta biz izleyenlere bir acı festivali yaşatacak cinsten. Alp dağlarında Monte Zoncolan gibi, Passo San Valentino gibi izleyenlere keyif verecek, sürücülere ise acı çektirecek yokuşlar mevcut. Bunların yanında her gün geçeceğimiz köyler, kasabalar ve bu coğrafya üzerine yerleşmiş yemek ve içki kültürleri, tarihi lokasyonlar ve hikayeleri dinlemek de cabası.

xgq9hmfnaphvbgkd5vt4wt.jpg

Geçtiğimiz sene Covid’den ötürü Mayıs ayında ertelenen ve Ekim ayında düzenlenen yarış bir hayli çekişmeli geçmişti ve sürpriz bir sonuçla sona ermişti. Bu sene de sürprizlere açık olmasına rağmen yarış öncesi genel klasman iddialıları INEOS takımından Egan Bernal, Bahrain’den Mikel Landa, Astana’dan Luis Leon Sanchez, Quick Step’den Joao Almeida, Team BikeExchange’den Simon Yates, DSM’den geçen senenin ikincisi Jai Hindley ile Romain Bardet ve Trek Segafredo’dan 2 kez Giro kazanmış “Messina Köpekbalığı” Vincenzo Nibali. Bu olağan şüpheliler arasında sürpriz isim olarak INEOS’un 23 yaşındaki potansiyeli Pavel Sivakov’un öne çıkacağı içimden gelen bir his olarak burada dursun…

 

Bugünden itibaren gözünüzü Eurosport’a çevirin aklınıza geldiğince. Hiç bisiklet yarışı izlememiş olsanız bile bu tiyatronun içinde zevk alacak bir noktanız kesinlikle olacaktır. Pembenin büyüsü sizi de 1 ay boyunca saracaktır. Keyifli izlemeler!

Bu yazı toplam 1071 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar