Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Yeni sezona başlarken...

A+A-

Futbol takımlarımız yeni sezona büyük bir heyecanla hazırlanıyor. Tüm liglerdeki futbola gönül vermiş meslektaşlarımız, futbolcu arkadaşlarımız ve yöneticilerimiz haftalardır yoğun bir çalışma içerisine girdiler. Tüm amaçları sporumuzda en önemli yere sahip olan futbol oyununda olabildiğince güzellikler sergilemek ve çalışmalarının karşılığını alabilmekte. 

 

Malumunuzdur, bizim uluslararası organizasyonlara katılmamamız mümkün değil. Bu nedenle kendi kendimizle olan yarışımıza her zaman şapka çıkarmak lazım değil. Bu yapısal sıkıntılar içerisinde futbolun aktörlerini motive etmek kolay olmasa insanımız en mutlu gününe hazırlanır gibi sezon başına hazırlanmaktadır. En güzel formadan en iyi çim sahayı hazırlamaya kadar hummalı bir çalışmadır büyük bir özveriyle gerçekleştirilen... Bu vesileyle büyük bir adanmışlıkla yürütülen çalışmalara katkı koyan herkese ne kadar teşekkür etsek azdır. 

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu da bu hazırlıklar içerisinde en fazla emek harcayan kurumumuzdur. Kısıtlı imkânlar içerisinde en küçük takımımızdan en büyüğüne kadar en ücra stadyumdan en merkezi futbol alanlarına kadar yetişmeye çalışmaktadır. Kurumların tek tek silikleştirildiği ve etkisini yitirdiği ülkemizde futbol sektörünü ayakta tutmaktadır. Kendilerinin de çabası takdire şayandır. 

 

Bu noktada futbol oyununa olan ilgiyi artırmak, emek koyanların motivasyonu ve ülkede güzel bir şeyler yapılması adına son derece önem taşımaktadır. KTFF futbolla insanımızın yeniden coşkulu bir şekilde buluşması için bazı projeler planlamayı değerlendirmelidir. Siyasilerin gelmek için geldiği veya orada bulunmak için bulunduğu katılımlar ilgiyi artırmaya yetmiyor. Bu noktada çok etkin bir iletişim kampanyasına ihtiyaç duyulmaktadır. Medyada görev yapan arkadaşlarımız şüphesiz ki bu çalışmaları destekleyecektir ama esas görev bu Federasyona düşmektedir. 

 

Instagram ve TikTok otuz yaş insanımızın etkili takip ettiği alanlardır. Facebook'ta geriye kalan takipçiler açısından önemli olduğu düşünüldüğünde futbola olan ilginin artırılması için futbol takımlarının sezon öncesi hazırlıkları buralardan duyurabilmek hem daha fazla izleyici ve katılımcı çekilebilir hem de futbol takımlarımızın motivasyonu artırılabilir. Bu yeni yöntemlerin düşünülmesi, futbolun daha görünür olması iş çevrelerin ilgisini de çekebileceğinden yeni mali katkılar da gündeme gelebilecektir.

 

Eskiden futbol takımları her seviyede bölgesel festivallerde kortejlere katılırdı. Oralarda görünür olmak tribünlere seyirci çeker ve heyecanı artırırdı. Bu tür geleneksel yöntemlere bile ihtiyaç duyulmaktadır. Eski günlerdeki gibi o buluşmaların yeniden yaşanması için yine Federasyonumuzun itici bir rol oynamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin 1 Eylül - 10 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Arkın Group Girne Fest 2023 etkinliğine bölge futbol takımlarımızın da monte edilmesi düşünülebilir ve Girne Belediyesi ile temas edilerek denenebilir. Futbolun içinden gelen Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul’un da bu konuda elini taşın altına seve seve koyacağını düşünmekteyim. Bu tür sinerjiler yaratılması elzemdir.

 

Futbolu yeniden bir şölen havasına taşımamız mümkündür ve bizim kendi kendimizi motive etmemizden başka bir enstrümanımız yoktur...

Bu yazı toplam 658 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar