Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Kimse mutlu değil!

A+A-

Geçtiğimiz hafta oynadıkları maçlarını güzel futbol ve farklı şekilde kazanmanın verdiği moralle hazırlanan Gençlik Gücü ve Lefke takımları, Lefkoşa’da çok kritik, kazanın üç puandan fazlasını bulacağı karşılaşmaya, çok istekli ve tamamen kazanmaya odaklanmış bir şekilde başladılar. Kalan son iki maçı kazanıp lig de play out oynamak istemeyen Lefke, bir diğer tarafta ise kazanarak puan tablosunda rakiplerini yakalamak isteyen Gençlik Gücü takımı, saha da taktikten çok mücadele ve sonuca gitmeye çalışan iki takım görüntüsüyle maça başladılar.

Lefke’nin maça başlangıç planı çok doğru ve yerindeydi. Özellikle rakiplerinin oyun kurucusu ve en etkili adamı Abu Dumbuya’yı Yakup ile bire bir markajla etkisiz hale getirdiler. Oyun kuramayan rakip bol bol uzun toplarla denese de, savunma topları karşılamayı başardı. Sahipsiz topları toplayan Lefke orta sahası olunca, çıktıkları hızlı ataklarla pozisyonları bulabileceklerini gösterdiler. Yine böyle bir atakta oyunu terse çevirip, kenardan yapmış oldukları ortada gol noktalarına girme konusunda bilinçli olan Okan’ın vuruşuyla öne geçtiler. İlk devrenin başında sakatlanarak oyundan çıkan Yao Kuasi en büyük kayıpları oldu. Geniş boşluklar bırakan GG takımına karşı çok daha etkili olabilecek bir oyuncularını kaybetseler de, maç içinde rakipleri tarafından tehdit görmemeleri rahat bir ilk devre geçirmelerine etken oldu. Hasan Topaloğlu takımlarını mücadele gücünüzle, savaşarak yenmek pek te kolay değil. Güçlü ve atletik takım yaratabilmesi bu noktada rakiplerinin önüne geçmelerine neden oluyor. Taktik disiplin konusunda çok bilinçli oynasalar da özellikle savunmaya çok gömülmeleri maçta öne geçmelerine rağmen maçı kazanamamalarına hatta son dakikalarda git gele dönen oyunla, kayıp bile yaşayabilecekleri bir maça dönüştü. Bu durumda oyun oynamayı ve rakip saha da daha çok olabilmelerini geliştirmeleri gerekiyor. Oyuncular son derece iyi niyetliydi. Fakat ön tarafta topu tutamadıkları için çok yoruldular. Özellikle 75 dakika boyunca rakibine top göstermeyen Yakup’un yorulmasıyla oyundan düştüler. Sonuç olarak bu puan tablosunda kaybetmemeleri son derece önemliydi. Haftaya sahalarında oynayacakları maçı kazanıp ligi sonlandırabilirler. Aksi takdir de Play out stresini yaşayabilirler.

 

Gençlik Gücü takımı sahada diziliş ve oyuncularının mevkilerini sürekli değişerek oynamaya çalışsa da maçın ilk yarısında hiç üstünlük kuramadı. Hücum bölgesinde olan her taç atışını Ümitcan’ a kullandırarak pozisyon aramaya çalışmaları son derece çaresizdi. Oyun anlamında pas yapamadan öne doğru şişirdikleri toplar takım oyunun olmayışını gösteriyor. Her duran top sonrası hücum girişimleri ve defans geçişleri o kadar geç oluyor ki, rakip takımın yapacağı olumlu 3 ve 4 hızlı pas sonrasında daha sıkıntılı bir duruma gelebilirlerdi. İkinci yarıya geride oynamanın ve maçı kaybetmelerinin çok şeyleri kaybedeceklerinden ötürü, tüm riskleri alıp takımı öne taşıdılar. Özellikle bire bir oynayarak markaj gören Abu Dumbuya’nın daha öne çıkması ve etkili oyunuyla doğru ataklar yapıp, pozisyonlara girmeye başladılar. Bu atakların birinde golü bulup oyunu dengeye getirmeleri ve oyunu almaları kendilerine olan güveni artırmış olsa da ikinci golü bulamadılar. Mehmet Bolkan’ ın ikinci devre de sahaya sürdüğü adamların oyuna hareketlilik ve tempo getirdiğini söyleyebiliriz. Fakat sahada 90 dakika boyunca orta saha da oynayan sonra hücum bölgesine alınan Asmani’nin hiç verimli bir günün de olmamasına rağmen oyundan alınmaması son derece yanlıştı. Oyuncu performansları geride olmalarına rağmen ve güçlü bir fizik kalitesi olan takıma karşı iyiydi. Fakat oynadıkları son otuz dakikalık oyunu, maçın başından yansıtamamaları maçı kazanamamalarına neden oldu.  Haftaya Türk Ocağı maçını kazanıp play out grubuna girerek, stres seviyesi yüksek bir lig sonu yaşayacaklar.

 

Hakem değerlendirmesi; Hüseyin Eyüpler bu gün arkadan yapılan birkaç müdahale sonucunda üstelikte ceza sahasına çok yakın bölgelerde olmasına rağmen iki takım oyuncularına kart göstermedi. Yine de yardımcıları ile uyumlu bir maçı geride bıraktı.

Maçın adamı; takımına yapmış olduğu kurtarışlarla zorlanacakları bir karşılaşmadan bir puan kazanmalarını sağlayan İrfan Özbay oldu.

Bu yazı toplam 1873 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar