Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Kabak G. Birliği’nin başına patladı

A+A-

Ligin son haftasına gelene kadar, oynadığı futbol ve puan açısından avantajlı konumda görünen Gençler Birliği, fikstür azizliği bakımından şanssızdı, korktukları da başlarına geldi.

Play Out oynama şansı olan takımlardan Lefke, puan açısından dezavantajlı idi ama Karşıyaka gibi hiçbir iddiası olmayan bir takımla oynama şansı yakaladı ve yenerek rahat bir nefes aldı. Yenicami, MTG’nin bir hafta önceden şampiyonluğu garantilemesi ile bir puan alarak, averaj avantajı ile ligi Play Out’suz bitirdi. Yeşilova, kendisine bir puanın yeterli olması ve evinde oynamanın avantajını iyi kullanarak istediğini aldı. Haliyle kabak da Gençler Birliği’nin başında patladı. Çünkü diğer takımlar iddiasız takımlarla oynarken, G. Birliği az dahi olsa kendisi gibi Play Out tehlikesi yaşayan Yeşilova ile deplasmanda karşılaşmak zorunda kaldı.

Elbette bu Gençler Birliği için bir şeylerin bittiği anlamına gelmiyor. Play Out maçlarına 19 puanla başlayarak, Mesarya ve K. Kaymaklı’nın üç puan önünde olma şansını yakaladı. Yani, ilk maçında bu üç puanlık farkı altı puana çıkarabilirse, işi erken bitirebilir.

İlk yarıda iki takım da atak ve gol için oynadı. Karşılıklı sert şutlarla kaleleri yokladılar. G. Birliği yakaladığı fırsatları kaleci Cem önlerken, Vakkas harika bir vuruşla Yeşilova’yı öne geçirdi. Yeşilova daha gole sevinemeden bu kez G. Birliği’nin sol beki Galip eşitliği getiren golü attı.

G. Birliği’nin daha çok topla buluştuğu ilk yarıda, kanat beklerinin de hücuma katılması ile daha çok atak yapan takım görüntüsü yarattılar ama çerçeveyi bulmakta zorlandılar.    

İkinci yarıda oyunun durması için yerde kalan futbolcu sayısı artınca, kalite de düştü. Özellikle G. Birliği’nin kalecisi Tolga sık sık tedavi istedi. Fauller sonrası Gençler Birliği oyuncuları topun oyuna girmesini geciktirme çabası içine girdiklerinde, Yeşilova futbolcuları da onlara eşlik etmeye başladılar. İki takım da oyunun uzatma dakikalarını çoğaltma isteği içine girince, oyun bayağı soğudu. 

Yedi dakika uzayan karşılaşma dokuz dakikada ancak tamamlanabildi. Bu arada kendi aralarında kavga etmeyen futbolcular, Yeşilova’dan Hamis ile Cemal’in birbirlerinin üstlerine yürümelerini ve ağız dalaşına girmelerini tüm taraftarlar şaşkınlıkla izledi.

Uzatmanın son dakikası içinde Yeşilova kale alanında G. Birliği futbolcusunun kafa vuruşu ağlara gitse, G. Birliği yerine Yenicami Play Out oynayan takım olacaktı.

Play Out sistemi, az dahi olsa ligin son haftalarına heyecan getirdi. Aynı sistemi Lig sıralamasının üstü için de uygulayabilirsek, belki aynı heyecanı tüm lig boyunca görme şansımız olur diye düşünüyorum. 

Bu yazı toplam 624 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar