Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Karşıyaka’dan lidere büyük çelme!

A+A-

Ligin son dönemecine girilirken, Cihangir takımına ilk puan kaybını yaşatan Karşıyaka takımı, kendi sahasında bunu bir kere daha tekrarlamanın ve en önemlisi de son haftalarda yaşanan olaylara karşı göstermiş oldukları dik duruşu bu maçta da sergileyerek hiçbir kuşku ve söylentiye izin vermemek için bu karşılaşmaya çıktılar. Rakip lider Cihangir ise ligin ilk devresinde kaybettiği iki puanın ve artık son viraj sonrası düzlüğe girerken, rakiplerinin ciddiyetinin bilincinde, lider geldikleri Karşıyaka’dan mutlu bir şekilde köylerine dönmenin düşüncesiyle maça başladılar.

 

Cihangir maçta ilk köşe atışında yıldız oyuncusu Muhittin ile golü bulunca maçın kendileri adına çok rahat geçeceğini düşündüler. Aslında oyunun kontrolünü maçın ilk 25 dakikasında ellerinde tuttuklarını söyleyebilirim. Taktik dizilişinden hiç taviz vermeyen Toygar Hoca, oyuncu yerlerinde bu gün adına yaptığı değişiklikler istediği gibi gitmedi. Özellikle Yankı’nın kanatlarda başlaması ve savunma için çok geriye gelmesi, hücum tarafında etkinliğini düşürdü. Hakan’ın oyunu üçüncü bölgede yönlendirememesi ve Meye’nin topla az buluşması, Cihangir’in o çok bilinen hücum zenginliğinin sahaya yansımamasına neden oldu. Yine de önde oynadıkları anda direkten dönen topları gol olup maç 2 farka gelse istediklerini alıp gidebilecektiler. Fakat o ana kadar üstlerine gelemeyen rakiplerine çok basit yaptıkları bir hata ve Karşıyaka’nın kazandığı bir serbest atış sonrası fazla adamla ceza sahalarına gelmelerine neden oldular. Rakipleri de bu ikramı geri çevirmedi. Adam paylaşımı ve kaleci çıkıp çıkmama hatası yaptığı bir anda kalelerinde golü görmeleri soğuk bir duş etkisi yarattı. Taktik düşüncesinden belli ki Toygar Hoca’da memnun olmayınca devre arası Yankı ve Hakanın yerini değiştirdi. Kendince yine verim alamayınca ikisini de oyundan alarak hamleler yaptı. Giren oyuncular Cihangir takımına ilk kez katkı koyamadı. Maçın başından sonuna kadar Sena’nın Muhittin ile adam adama oynamasını izledi. Bu noktada daha önce ki haftalarda yaptığı gibi oyuncusunu merkezden kenarlara veya orta alana çekerek hücum deneyebilirdi. Çok uzun zaman sonra Babacar’ ın sahalara dönmesi sevindirici oldu. Toygar Davulcu ve takımı bence yine şampiyonluğun en büyük adaylarından zira rakipleri hem lig hem de kupa da gitmeye çalışıyor. Bu durumda onlarda hata yapabilirler. Oyuncu performansları son birkaç maçtır eski görüntüden uzakta. Fakat stres altındayken doğru karar üretememeleri son derece anlaşılır bir durum. Yine de bu takımın ilk kez bir dış saha maçında mağlup olduğunu görüyoruz. Orta da böyle şekilde bir tablo varken ne oyunculara ne de teknik ekibe yüklenmek doğru olmaz. Sahalarında oynayacakları ilk maç onları tekrardan ayağa kaldıracak bir karşılama olacaktır. Bu haftalarda iyi oyundan çok maçı kazanarak ligi mutlu sonla bitirmek için çabalayacaklardır. Sonuç olarak Cihangir bu yılın ister şampiyonu olsun veya olmasın en çok övgüyü hak edecek takımıdır.

 

 

Karşıyaka maça istediği gibi başlayamadı. Maçın neredeyse tek konsantrasyon eksikliği yaşadıkları bir duran topta kalelerinde golü görüp geriye düştüler. Sonrasında çok sabırlı ve planlarına ait bir oyun ortaya koydular. Rakiplerinin maçı muhakkak kazanma isteğinin olmasını, hızlı adamlarıyla iyi savundukları andan hemen hücuma çıkarak Billy ve Hassan ile etkili olabileceklerini düşündüler.  Caner Özhan oyuncularına maçı çok doğru anlattı. Hem kendisi hem de takımı çok akıllı bir oyunla maçı son dakikalarda yapılan hamlelerle kazanmasını bildi. Teknik ekip kurgulamış olduğu taktiği sahaya yansıtmayı başardı. Defansta Sena’nın rakibin yıldız oyuncusu ile adam adama oynaması bu gün için doğru oldu.  Bir anlamda kendi güçlerini test edebilme ve kupa maçının provası olarak düşünerek hareket etmeleri çok mantıklıydı ve sonuca gitmeyi başarabildiler. Eğer bu gün oynamış oldukları oyunu oynarlarsa kupanın ikinci maçı için şanslarını oldukça yüksek görüyorum. Karşıyaka takımı bu yıl çıktığı süper lig serüveninde, başlarından geçen onca olaylara rağmen yüzlerinin akıyla altından kalkarak saygıyı hak ettiler. Bu maçları kazansanız teşvikçi, kaybetseniz maç satan takım gözüyle bakılan bir durumda, çıkıp oynayarak kazanabilmek hiç te kolay değildir. Üstelik belki de şampiyon olacak Cihangir takımına iki maçta da yenilmeden bunu başarabilmek kendileri açısından son derece başarı öyküsüdür.

 

Hakem değerlendirmesi; Mustafa Öztugay ve yardımcıları zorlu bir maça tayin edildiler. Bu da MHK’nın bu hakem grubuna olan güvenini gösteriyordu. Maçın genelinde Mustafa Hoca’nın çalmış olduğu düdükler doğruydu. Fakat bir pozisyonda Meye topu önüne aldığı bir anda rakibin elle müdahalesi var gibi gözüktü. Bulunduğum noktadan pozisyona net bir söylemde bulunmam doğru olmayacağı için Mustafa Hoca ve yardımcısı İbrahim Katmer’in kararına saygı duyuyorum.

 

Maçın Adamı; oyuna sonradan girerek takımına galibiyeti getiren Sertan Kurukafa oldu. Uzatma dakikalarında topu kazanarak rakiplerinden kurtuldu ve açısı çok da iyi olmamasına rağmen çok sert ve düzgün bir vuruş yaparak son derece önemli bir gole imza attı. Bu gol sadece Karşıyaka’nın galibiyetini getiren bir gol değil, belki de ligin şampiyonluğuna etki edecek bir goldü.

Bu yazı toplam 1172 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar