Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Gerçekten varmış

A+A-

Hani “Değişiklikte Keramet Varmış” derler ya; Gerçekten doğruymuş.

Gelecek sezona hazırlık yapan ve bu nedenle deneyim kazanmaları için forma verilen Türk Ocağı’nın gençleri karşısında, ilk yarıda pas yaparak Ocak kalesine gelen ama bunları değerlendiremeyen Gençler Birliği’nin, T. Ocağı’nın genç futbolcusu Yunus Dilöz’ün kafa vuruşu ile Mahmut’un şutu çerçeveyi bulsa, İlk devreyi geride kapaması işten bile olmazdı.  

Gençler Birliği’nde, İlk devrede ön libero oynayan Gabriel’in İkinci devrede orta sahada hücuma dönük oynaması ile gol yolları açıldı. Mustafa’nın yerine Serhat, Mapuku’nun yerine de Ahmet oyuna alınınca, iki dakika içinde fark 3’e çıktı.

Gabriel mükemmel bir orta saha oyuncusu. Topla inanılmaz süratli, çok kolay rakipten kurtulup arkadaşlarını pozisyonlara sokuyor, onu savunmanın önünde oynatmak bence yapılacak en büyük hata. İkinci yarıda orta sahayı toparladığı gibi, sık sık kanattan ve ortadan bindirmelerle T. Ocağı’nı resmen teslim aldı.

Onun girmesi ile Mapuku da hareketlendi sağ kanattan topları taşıdı. Mapuku’nun yerine giren Ahmet, oyuna girdikten bir dakika sonra harika bir kafa golüne imza attı. Sadece O mu? Ahmet’in golünden bir dakika sonra bu kez gelişine harika bir vuruşla Abdülaziz skoru ilan etti. Ahmet, sadece attığı golle değil, süre aldığı 18 dakikalık zamanda da oynadığı futbolla beğeni aldı. Hem mücadeleleri kazandı, hem rakipten topları söktü, hem de ayağa paslarda isabeti yüksek oldu.  

Gençler Birliği, pozitif futbol oynuyor ama bunu sadece T. Ocağı’nın gençleri karşısında yapabiliyorlarsa, bir terslik var demektir. Play Out oynamamak istiyorlarsa, daha maç kazanmaları gerekiyor.

T. Ocağı, gelecek sezona hazırlık açısından doğruları yapıyor; Yani, gençlerin deneyim kazanması için korkmadan formayı veriyor, geriye düştüğü anlarda daha önce hiç oynamamış futbolcuları sahaya sürebiliyor. Gençlerden kanatlarda oynayan Yunus Dilöz ve Adil’i ilk kez izledim. Yunus daha mücadeleci, Adil ise topu kaptırdığında duruyor. İkisi de fizik olarak henüz zayıf. Sanırım gelecek sezona kadar fizik olarak da gelişecekler.

Onlar neyse de, artık deneyim kazandığını düşündüğüm Hikmet’in topu kaybettiğinde durması ve geriye yardım etmemesi kötü. Savunmanın göbeğinde oynayan Sillah elinden geleni yapıtı ama ona eşlik eden Emre aynı başarıyı gösteremedi. Kemal’in sakat olması nedeniyle ilk yarıda formayı kapan Cemal ise şansını iyi kullanamadı.

Hakem Burak Mandıralı’yı beğendim. İkinci yarıda, G. Birliği’nin penaltı beklediği pozisyonda tereddütsüz devam işareti vererek doğru karar verdi. T. Ocağı futbolcusu, ceza alanı içindeki rakibi topa dokunmadan uzaklaştırdı, rakibi kendisini yere bıraktı. Pozisyonu takibi, dikkati ve en önemlisi tereddüt etmeden oyunu devam ettirmesi, Onun adına olumlu bir davranış oldu.

Bu yazı toplam 841 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar