Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Karaman’dan KKTC futboluna yönelik açıklamalar

A+A-

Türkiye Süper Lig ekiplerinden Ankaragücü’nün deneyimli Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Denizlispor ile karşılaştıkları maçtan sonra, basın toplantısında Kıbrıs Türk futboluna da vurgu yaptı ve açıklamalarda bulundu.

***

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de düzenlenen online toplantı ile Türki Cumhuriyetlerin, Futbol Federasyonları bir anlaşma imzalamış, bu anlaşma ile antrenman maçları, hazırlık turnuvaları, ikili ilişkiler sağlanması kararlaştırılmıştı. Kıbrıs Türk futbolu yine bunun dışında bırakılmış, hatta bu oluşumu da haberlerde okuyup, haberdar olmuştuk.

***

Yeniden dönelim Karaman’a…

Deneyimli teknik direktör, UEFA’nın ülkemizde futbola izin vermemesini eleştirerek, “KKTC’nin takımlarını UEFA’ya almıyorsun, hazırlık maçı yapılmasını bile yasaklıyorsun. Orası bir devlet değil mi? UEFA önce buna cevap versin” dedi.

***

Konuşmasının devamında şöyle dedi Karaman (Türkiye’de yayıncı kuruluşun da yayınladığı bir basın toplantısında dile getirildiği için önemli buluyorum ve bu yüzden paylaşıyorum):

"Ben şöyle düşünüyorum, KKTC neden UEFA’da oynamıyor? Neden Türk takımları Kıbrıs’a gidip kendi aralarında hazırlık maçı oynayamıyor? Madem futbol evrensel, herkesin yapması gereken bir spor dalı. Diğer tarafta komşusu UEFA’da oynayabiliyor ama KKTC oynayamıyor. Çok merak ediyorum. Dünya ortalığı ayağa kaldırdı ama kimse demiyor ki orada bir devlet var. KKTC’nin takımlarını UEFA’ya almıyorsun, hazırlık maçı yapılmasını bile yasaklıyorsun. Orası bir devlet değil mi? UEFA önce buna cevap versin”

***

Yıllardır söylediğimiz bir şey var. O da, Kıbrıs’ın çözümsüzlüğünden hep kaybeden genç nesiller olurken, kaç nesil sporcularımızı bu buhran silip süpürdü, daha ne kadar yok olacağız?

O yüzden pek haberdar olmayan Türkiye’de, futbolumuzun bu durumunu dile getiren Karaman’ın açıklamalarını önemsedim. 

Bu yazı toplam 673 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar