Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Hentbolumuz 30 yaşında

A+A-

Hentbol’un bende apayrı bir yeri vardır. Hem sporcu olarak, hem de yönetici olarak içinde bulundum.

            Şimdi 30’uncu gurur yılını kutluyor Hentbol Federasyonu. Hem de başarılarla dolu bir 30 yıl.

            Ambargolarla kapana sıkışmış olarak kalan ülke sporumuzda, dışa açılabilen. Bizleri yurt dışında da temsil edebilen. Yurt dışı organizasyonlarına sadece katılmakla kalmamış, oralarda başarılar da elde etmiş olan bir spor dalımızdır hentbol.

 

***

 

            Tarihsel sürece baktığımızda, kuruluş tarihi 20 Mart 1991 olarak belirtiliyor Hentbol Federasyonu’nun.

            Federasyon’un kurucuları da Cihan Aydın, Harika Kıral, Şenol Avcı, Harper Orhun gibi hentbol ihtisas mezunu eğitmenlerin yanında Seyfi Akdeniz, Hasan Küçük, Hasan Hasipoğlu, Hülya Soykut, Güliz Akdeniz ve Cüferiye Cüfer oldu. Bu isimler ilk yönetimi olarak da adını yazdırdı Hentbol Federasyonu’na.

            Dönemin Spor Bakanı Erkan Emekçi ile görüşen hentbol tutkunlarının, Emekçi’yi ikna mücadelesi de kolay olmadı. Neyse ki sonunda kazanan hentbol oldu ve federasyon kuruldu.    

Hentbol Federasyonu’nun mevcut başkanı Bahadır Ayhan, federasyonun 30’uncu kuruluş yılı mesajında, “Rahmetle andığımız Seyfi Akdeniz başkanlığında Hasan Küçük, Cihan Aydın, Hasan Hasipoğlu, Harika Kıral, Hülya Soykut, Güliz Akdeniz ve Cüferiye Cüfer hentbolun ilk neferleri oldular. Bu ekip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 15’inci federasyonunu kurmayı başardılar” dedi.

 

 

 

***

 

            İyi ki de kuruldu… Bu süre içerisinde 12 kulüp ve yüzlerce de sporcu kazandırıldı ülkemiz sporuna.

           

***

 

            Bu 30 yılda da Seyfi Akdeniz kurucu başkan olurken, Cihan Aydın, Şenol Avcı, Zafer Can, Tahir Hoca, Barış Toprakçı, Ozan Beysan, Mustafa Akyön federasyonda başkanlık görevlerini sürdürdü.

            Ben Cihan Aydın’ın başkanlığı döneminde tanıştım hentbolla ve Zafer Can, Tahir Hoca ve Ozan Beysan’ın yönetimlerinde de bulundum. Çok deneyimler, çok kazanımlar ve bolca güzel anılar da biriktirdim, dağarcığa…

 

***

            Yine sözü Ayhan’a verelim:

            “30 yıl önce zorlu koşul ve şartlar içerisinde kurulan federasyonumuz bugün kulüp, sporcu ve antrenör sayılarıyla, spor federasyonları arasında üst seviyede yerini almış durumdadır. Hentbol Federasyonu olarak sporcularımıza hentbolu aşılamak, onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, hentbolumuzu daha geniş kitlelere yaymak temel hedefimizdir.”

 

***

            30 yaşın verdiği tecrübe ve deneyimle, Hentbol Federasyonu daha ileriyi hedeflerken, ülke sporunu yönetenler de tesisler, altyapılar ve ayrılacak olan kaynaklarla federasyonlarımızın yanında yer almalılar.

            Daha iyi spor tesisleri, modern salonlar, eğitimler ve ilerlemek için teşviklendirmelerle, bugün konuştuğumuz başarıların, çok daha iyilerini konuşacağız.

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar