Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Değerli küpeler, bir Rolex saat ve geri verilen itibar

A+A-

Futbolun efsanesi Maradona, ölümünden sonra da gündemlerden düşmüyor. İtalyan basınının Dünya’ya servis ettiği haberlerde, Arjantinli yıldız futbolcunun ölümünden dört ay sonra 34 milyon sterlinlik vergi kaçırma suçlamasından aklandığını duyurdu.

İtalya Yüksek Mahkemesi, efsane ismin vergi affına hak kazanması gerektiğini de vurguladı.

Hatırlanacağı üzere, Maradona, 1991 yılında giydiği Napoli formasını başarıyla terletmiş, ancak bu dönemde 2,5 milyon sterlinlik vergi kaçakçılığıyla suçlanmıştı. Faizleriyle de bu rakam 34 milyon sterline çıkmıştı.

Soruşturmanın derinleşmesi ile polis, 2006 yılında Maradona’nın değerli küpeleri ve Rolex marka saatine el koymuştu.

Arjantinli yıldızın avukatı Angelo Pisani, karar sonrası yaptığı açıklamada, “Bu karar nihayet bir şampiyona şeref ve haysiyetini geri veriyor. Her zaman masum olduğunu biliyordu” dedi.

25 Kasım 2020’de 60 yaşında hayatını kaybeden ve bu ölümü ile ilgili de çokça iddia ortaya atılan Maradona, 1984-1991 yılları arasında formasını giydiği Napoli’de 259 maça çıkmış ve 115 gol kaydetmişti. 

***

Birinci’den de adaylık sinyali

Futbol Federasyonu’nda 5 Haziran’da gerçekleştirilecek seçimli Olağan Genel Kurul’da başkanlık için adaylar yavaş yavaş belirlenmeye başladı.

Mevcut federasyon başkanı Hasan Sertoğlu, devam edip etmeme konusunda verilen sözlerin yerine getirilip getirilmemesine bakacağını söyledi.

Daha önceden de Dumlupınar eski başkanı Güneş Güneşoğlu başkanlık için aday olabileceğini açıklamıştı. Futbol Federasyonu’nun 1. Başkanvekili Orçun Kamalı da Sertoğlu’nun aday olmaması halinde, aday olacağını açıklamıştı.

Güneşoğlu ve Kamalı’dan sonra, FIFA lisanslı Kıbrıslıtürk menajer Tekin Birinci de adaylık için yeşil ışık yaktı.

Birinci kararını açıklamasında, “KKTC ve KTFF nezdinde bugünden itibaren bundan sonraki yıllarda şahsım adına maddi menfaat sağlayacak hiçbir menajerlik ve transfer işlerine karışmayacağımı saygılarımla bildiririm. Artık gayem ülke futbolunu ve futbolcusunu uluslararası hukuka uygun şekilde kendi kulüplerimizi de yasal yönden sağlama alarak uluslararası arenalara taşımaktır.

Bu ülkede futbolumuzun kaybedecek bir dakikası bile yoktur” dedi.

Futbol Federasyonu’nda yeni dönemde başkanlık koltuğunda kimin oturacağını görmek için 5 Haziran’ı bekleyeceğiz. Dilerim özelde ülkemiz futbolu, genelde de ülke sporu adına en hayırlısı olur. O tarih yaklaştıkça ve adaylar da resmi başvurularını yaptıkça, bu konu üzerinde daha çok yazacağız.

Hayırlısıyla…

***

Hakemi otoparka kadar kovaladılar

Futbol sahaları ilginç anlara sahne olmaya devam ediyor. Bu kez de haber Bulgaristan’dan geldi.

Bulgaristan 4. Ligi’nde oynanan OFK Kostinbrod-Tornado Bezden karşılaşmasının 21. dakikasında karşılamanın orta hakemi bir pozisyon sonrasında sarı kartına başvurunca, ortalık karıştı. Önce oyuncular, sonra da sahaya atlayan taraftarlar hakemi kovalamaya başladı. Sahadan kaçan hakem, otoparka giderek darp edilmekten kurtuldu.

Yeşil sahalarda görmek istemediğimiz bu görüntüler de, futbol tarihinde yerini aldı. Sahadan kaçan hakem görmüştük daha önceleri de, ama sahadan otoparka kaçan hakemi ilk kez gördük.

Bu yazı toplam 876 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar