Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Hascan sahne alınca

A+A-

Oyuna her iki takım da ilk maç ve havanın sıcak olmasından ötürü temkinli başladı. Oyunun kora kor geçeceği daha ilk dakikalardan belli olmuştu. Yeni teknik ekibiyle DTB pasla çıkarak ataklar yapmaya çalıştı. Savunmada ikinci bölgede bekleyerek kazanacağı toplarla geçiş oyunu kurgulayarak sahaya çıktı. Alsancak Yeşilova da ayni düşünce ile sahaya çıkınca oyun hem sarı kartlar, hem kenar kulübelerin hakem tarafından uyarılması hem de su molası sonrası bir türlü tempo kazanamadı. Yeşilova kullandığı ilk korner atışını çok pahalı ödedi. Korner atışında Ozan’ın tek yumruğu sonrası topla buluşan Mustafa Kemal zarif çalımı ve güzel pasıyla Hascan’ı topla buluşturdu. İstediği geçiş oyununu yakalayan DTB Hascan’ın güzel pası sonrası Farouk’un kaleciden kurtulup topu boş kaleye bırakması sonucu devreyi önde kapadı. İkinci yarıya DTB kontrollü başladı. Final paslarını iyi atabilseler takımları adına ikinci golü bulup maçı koparabilirlerdi. Fakat Yeşilova baskısını kurarak sahipsiz topları kazanmaya başladı. Uzaktan atılan etkili Mehmet Fatih Parlak şutunda top direkten dönünce günün istekli ismi Cemal Yaşınses topu iyi takip edip takımına beraberliği getirdi. Cemal’in eski takımına karşı hırsına yenik düştüğünü söyleyebilirim. Oyuna sonradan giren DTB oyuncusu Origill’in kırmızı kartı amatörceydi. Sonrasında eğer Cemal sakin kalıp oyundan atılmasa maçın sonu başka şekilde yazılabilirdi.

Her iki takımın da sıcaktan çok etkilendiğini ve yetmişinci dakikadan sonrası oyundan düştüğünü söyleyebilirim. Kırmızı kartlar sonrası git gel oyununa dönüşen maça klasını koyan yine Hascan oldu. Maçın son uzatma dakikasında sağ çaprazdan içeri girerek kestiği topta Güvenç olması gereken noktadaydı. Santrası yapılmayan gol sonucunda DTB zorlu deplasmandan üç puanla dönüp güzel bir başlangıç yapmış oldu.

Hakem değerlendirmesi; Ali Özer ilk devrede Cemal’in yaptığı arkadan müdahalede ikinci sarı kartı es geçti. Tek hatası bu pozisyondu diyebilirim. Maçın genelinde iyi bir maç yönetti. Yan hakemleri maçı hatasız tamamladı.

Teknik Analiz; Sedat Hoca takımına kendi oyun tarzını benimsetmiş gözüktü. DTB’nin yıllardır oynadığı uzun toplarla oynama alışkanlığından vazgeçildiğini görebiliyoruz. İlerleyen haftalarda daha göze hoş gelen futbol oynayabileceklerini düşünüyorum. Gün adına bu saha zemininde pas yapabilmek mümkün değildi. Yine de pas oyunundan vazgeçmediler. Yabancı seçimi konusunda yorum yapmak için henüz erken. Fakat Origill’in basitçe kırmızısı ve Dodoo’nun hazır gözükmemesi iyi sinyallerin verilmediğini söyleyebilirim. Yeşilova penceresinden bakacak olursak, kadro derinliğinin olmayışı dezavantaj olabilir. Fidelis maç boyunca iyiydi. Fakat Marcel takımla uyumsuz gözüktü. Lige renk katacaklar ve deplasman havasını her takıma hissettirecekler diye düşünüyorum.

Maçın Adamı; İki asistle oynayan Hascan oldu. DTB’nin yaz dönemi transferinde hiç düşünmeden kadrosuna kattığı Hascan henüz %65 performansıyla oynamasına rağmen maçı koparan ve maça damga vuran ismi oldu.  

Kısacası günün kazananı sahaya bakıldığında duruş ve uygulamak istediklerini sahaya daha çok yansıtan DTB oldu. Yeşilova hücum oyununu geliştirmeli ve maçları kazanma adına önde daha yaratıcı olmaları gerekiyor.

Bu yazı toplam 957 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar