Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Gol dışında her şey var

A+A-

Çoğunlukla gençlerden kurulu T. Ocağı’nın, flaş transferlerle kadrosunu Süper Lig için iddialı konuma getirmiş Karşıyaka karşısında karşılaşmayı bir puanla bitirmesi taraftarlarını memnun etti.

Açıkçası, biz de T. Ocağı’nın direnemeyeceğini varsayıyorduk ama T. Ocağı oynanmadan maç kazanmanın olanaksızlığını hepimize gösterdi.

T. Ocağı, kalecisi dahil savunmada çok iyi oynadı. Sillah, adeta iki kişilik oynuyor. Geriden gelip top çıkarıyor, topu kazandıklarında ileri taşıyor, rakip kaleye şut çekiyor. Tek şansızlığı, destek veren ikinci biri olmaması.

Ertaç, belki çerçeveyi bulamadı ama ben kendisini çok beğendim. Ne arkadaşları ile ne rakiple, ne de hakemlerle didişmeden salt futbolunu oynadı. Pozisyonlarda buldu; bazısını dışarı attı, bazısını kaleci ve savunma gol şansı vermedi. Kaleci Hüseyin harika kurtarışlar yaptı. Kemal, Hikmet, Eyüp ve Mahmut Pote’ye gol şansı vermediler. Musa, biraz hareketli olsa, sol kanadı iyi kullanabilse, Ertaç daha çok pozisyon bulacaktı. Hikmet, hareketli, pozisyonlara giriyor ama etkili olamadı. Oyundan alındığında yaptığı hareket gereksizdi. Ben oldum havasına erken girmiş.

Kanatlardan getirdikleri topları ceza alanına taşıyamadılar. Savunmada başarıyla kazandıkları topları rakip alana taşımakta zorlandılar. Haliyle gol şansı yaratmada zorlandılar.

Karşıyaka, kadro kalitesi olarak çok iyi bir görüntü verdi. Savunmada zorlanmadılar, orta sahada baskı ile toplar kazandılar, kanatlardan sayısız top indirdiler ama Ocak kale alanına indirilen bu topları kaleci Hüseyin armut gibi topladı.

Karşıyaka, tüm gol planlarını havadan Pote’ye indirilecek kanat akınlarına ve aralardan Pote ile buluşturulacak toplara bağlamış. Kanat ataklarında bunu beceremediler. Aralardan atılan topları ise Ocak savunması Pote’ye gitmesini önledi.

Diata, sağ kanatta başarılı bir futbol oynadı. Pote’yi sayısız kez topla buluşturdu ama Ocak savunması Pote’yi en az iki kişi ile marke ederek, Hüseyin ile karşı karşıya gelmeden topu kazandılar.

Bu karşılaşmanın esas kahramanları hakemler; Evren Karademir de yardımcıları da mükemmel bir yönetim gösterdiler. Özellikle yardımcı Arif Malek, sadece görevini yapmadı, hakeme de kaldırdığı bayraklarla katkı verdi. Genç ve başarılı bir hakem daha kazandığımızı rahatlıkla yazabilirim.

Bu yazı toplam 1165 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar