Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Dumlupınar’ın ayak sesleri

A+A-

Haftaya dört maçını kazanarak 12 puanla giren Yonpaş Dumlupınar, Lefkoşa’ya gelirken 7 puanlı mutlak kazanmak için sahaya çıkan Göçmenköy karşısında, oyunun genelinde üstün bir oyun oynayarak maçı 3 farkla ses getirecek bir şekilde zafer elde ederek kazandı.

Maça 2. bölgede bekleyerek başlayan ve hücum yollarını kapatan Dumlupınar, kazandığı toplarla hızlı yön değişip Göçmenköy’ün aksayan beklerinin arkasına geçerek sonuca gitti. Evren Bahtıkara maçı ve rakiplerinin ne yapabileceğini oyuncularına çok iyi anlattığı açıktı. Dumlupınar merkez orta saha oyuncuları Cedric Kore ve Mehmet Erol sahanın her yerine bastı. Toplu oyuna katkı koyarak oyunun yönünü hızlı değiştirip takımlarının sonuca gitmelerine çok büyük katkı sağladılar.

Göçmenköy oyuna başlar başlamaz geriye düşünce Nazım Aktunç müdahalelerde bulunsa da, takımını ayağa kaldırıp, oyun üstünlüğünü alamadı. İbrahim Çıdamlı defansın içine gelerek oyunu kurmaya çalışsa da, pas yaparak takımını öne taşıyamadı. Remzi, Quentin ve Gime rakiplerine tehdit olamadılar. Remzi maç boyunca çok yalnız kaldı. Olcay ve İsmail Tırlık hatasız oynayınca geriden gelen Göçmenköy adamları da destek veremeyince vasatı aşamadılar.

Dumlupınar genç, uzun süre birlikte oynayan oyuncu grubunun yanına Mehmet Erol transferiyle güçlü bir takım haline dönüştü. Oyunda mevki disiplinine sahip ve Göçmenköy maçı için Evren Hoca’nın verdiği taktiğin sahaya yansımasıyla sonuca kolay ulaştılar. Yabancı oyuncu konusunda forvet oynayan Adjessa sadece paslara istasyon olma konusunda iyi olduğunu söyleyebilirim. Sırtını rakibe dayayarak oynamayı iyi bilen fakat son vuruş ve dribling özelliğinin pek de iyi olmadığını söyleyebilirim. Takımın ilk devre sonuna kadar toplayacağı puanlar sonrası eğer hala zirvede yer alıyorlarsa, forvete nokta transfer ile bu takımı ligin sonuna kadar başa oynayan bir takım olarak izleyebiliriz.

Hakem Değerlendirmesi; Turgay Misk pozisyonlara yakın oluşuyla kondisyon olarak iyi durumda olduğunu gösterdi. Yardımcı hakemleri ile uyumlu ve hatasız bir maç yönetti.

Maçın Adamı: Sahanın her yerine basan, sahipsiz topların hepsini kazanan, takımının pas oyununa hatasız destek veren, asist yaparak gol katkısında bulunan günün ve maçın adamı hiç kuşkusuz Mehmet Erol oldu.

Göçmenköy bu mağlubiyetten ders çıkarıp, oyun pratiklerini defanstan hücuma geçme konusunda iyi kapanan takımlara karşı geliştirmeli ve Remzi’nin arkasına topsuz koşu yaparak oyunu dikine genişletip, rakip defansın dengesini bozmaları gerekiyor.

Dumlupınar takımı sahada her zaman geçiş oyunu kurguladığı için ikinci bölge de bekleyerek gördüm. Bu oyunu son derece iyi oynadıklarını söyleyebilirim. Fakat rakibin üstüne gitmeleri gerekecekleri maçlarda ve onlara kapanan takımları açma konusunda planları var mı sorusunun cevabını ilerleyen haftalarda göreceğiz. 5’te 5 yapan ve ligin yeni lideri olan Dumlupınar takımına artık rakiplerin oyun kurgularını değişeceğini düşünüyorum. Evren Hoca ve takımların doğru işler yapacağının sinyallerini görüyoruz. Bakalım favori çıkacakları maçlarda nasıl bir oyun yapısı ve planı içinde olacaklar. Merakla bekliyorum.

Bu yazı toplam 533 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar