Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Cihangir Çilingiri Sercan

A+A-

Lige adeta oynadığı futbol ve kazandığı maçlar ile damga vuran Cihangir, Turan hoca sonrası çehresi değişen, güzel sonuçlar elde eden Çetinkaya takımıyla karşılaşması hafta adına liderin ve lidere çelme takabilecek oyun oynayan takımın maçını gösteriyordu. Bir tarafta, hafta boyunca liderle oynayacak olan takımını hazırlama açısından zorlanmayan Turan hoca, bir diğer tarafta ise pek dillendirmeseler de gerçek hedeflerinin şampiyonluk olduğunu bildiğimiz Toygar hocanın takımı maça çıktı. Bu maçı sadece 2 takım tarafından değil, aynı zamanda iki kurnaz ve ligin deneyimli teknik adamları tarafından da irdelemek gereken bir maçtı. 

Cihangir takımı, merkez orta sahada Sercan ve Hakan ile oynadı. İlk devre boyunca oyun kurulumuna hiç gelmeyen Sercan, rakibin ceza sahası içine sürekli koşular yaparak takımını hücum bölgesinde sürekli bir fazla oyuncu kullanabilme avantajını sağladı. Babacar ile uzun atılan topları indirebilme özelliğini kullanabilen Cihangir takımı, böyle bir pozisyonda Sercan’ın topla ceza sahasında buluşup rakibi tarafından düşürülmesiyle 1-0 bulup, devre arasına önde girmeyi başardı. İkinci yarıya Sercan’ı defansın önüne çekip, Hakan’ı daha çok hücuma çıkarma düşünceleri pek de sonuç alamayınca, oyunu maçın genelinde alamayıp bir anlamda rakiplerini maça ortak eder noktaya geldiler. Geriden pas oyunu ile çıkamayan Cihangir’in tek seçeneği Babacar’ın düşüreceği toplara kaldı. Fiziksel üstünlüğünü sahaya yansıtamayan Cihangir hücum hattı, dönen uzun topları daha çok kazanan Çetinkaya karşısında maçı bir serbest atış sonrasında kazanmasını bildi. Her takımın başına duran toplarda, Sercan’ın yaptığı koşular fazlasıyla tehlike yaratmasına rağmen, önlem alınmaması veya alınamaması çok büyük bir teknik eksiklik. Bu atışları hem iyi kullanabilen, hem de iyi vurabilen adamların fazla oluşu bir anlamda Cihangir’e karşı oynayacak takımların elini güçsüz hale getiriyor. 

Çetinkaya takımını gerçekten hem lig genelinde, hem de sahaya koydukları mücadele karşısında kutlamak gerekiyor. Maça başlangıç stratejilerini ve düşündükleri taktikleri sahaya yansıttılar. Özellikle orta alana gelerek orta sahasını güçlendiren Yasin, ileriye dönük sürpriz çıkışlar ve attığı şutlarla ciddi anlamda Cihangir takımını zora soktu. Bu şekilde hem gol atabileceklerini gösterdiler, hem de orta alanda 1 futbolcu fazla oynayarak rakiplerini sürekli uzun oynamaya zorladılar. Maçın genelinde Turan hoca yaptığı Muammer değişikliğiyle takımın çok koşan ve yorulan orta sahasına tekrar dinamizm katarak takımı adına son derece olumlu bir hamle yaptı ve skoru bulmayı başardı. Cihangir takımı maç boyunca kendilerine ciddi baskılar kuramadı. Belki bu maç adına bir puanı son anda kaybettiler, fakat lig için takımını bilen teknik heyetin sahaya istediklerini verebilen bir oyuncu grubuna sahip olması kendilerine uzun lig maratonunda çok yarayacak diye düşünüyorum. Ellerinde bulunan genç oyunculara biraz daha güvenip oyuna daha erken sürmeleri gerekiyor. Bu maç adına çok çaba sarf ederek oynayan ve yorulan adamlarını belki de daha önce değişebilseler, rakiplerini kendi oyunlarını sahaya yansıtamadığı bir günde maçı belki de kazanabileceklerdi. 

Hakem değerlendirmesi; Osman Özpaşa maçta pozisyonlara yakındı. Göstermiş olduğu penaltı pozisyonu doğru bir karardı. Son dakikada verdiği faul atışı gol olunca Çetinkaya büyük tepki gösterdi. Fakat pozisyona yakındı. İki oyuncu da bir birlerini çektiği için takdirini Cihangir lehine verdi. Bu pozisyonun golle sonuçlanması kendi adına tartışmaya yol açabilecek bir karar oldu. Yardımcıları maçın geneline yansıyacak hata yapmadılar.

Maçın Adamı; geçtiğimiz haftalarda oynadığı tempodan uzak olmasına rağmen hem takımına penaltı kazandırarak, hem de son dakikada galibiyet golünü atarak serinin devam etmesini sağlayan Sercan Demirman oldu.

 

Bu yazı toplam 848 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar