Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Attıkları kadar aldılar

A+A-

Doğan da Karşıyaka da bol bol ceza alanı içine girerek pozisyon yarattılar ama çerçeveyi ancak birer kez bulunca, birer golle birer puan alabildiler. Doğan maçın başında, Karşıyaka ise maçın sonunda bu şansı yakaladı.

Doğan’ın yabancı forveti Orgill, yedek kulübesinde uzun süre oturdu, ancak 67’de DTB’nin golüne imza atan Arda’nın yerine oyuna girdi. Hascan da ikinci yarıda çıkan Salih Can’ın yerine sağ kanatta görev yaptı. Sakatlık nedeniyle antrenman kaçırdığı söylenen Orgill’in girdikten sonra da oyuna pek katkı sağladığı söylenemez.

Karşılaşmanın başlamasıyla Doğan kalesini yoklayan Karşıyaka yerine, Emre’nin harika ortasına çok iyi yükselen Arda’nın kafa golü ile öne geçen DTB oldu. Toykan’la, Mustafa Süzgen’le ve Burak’la ilk yarıda Doğan kalesine şutlar çeken Karşıyaka, ya kaleci Ozan’ı geçemedi, ya da topları dışarı attılar.

Doğan, Arda’nın golünden sonra ilk yarıda Selim’le fırsatlar buldu ama Selim bunları değerlendiremedi. Oysa Emre’nin pasını kaleye yakın mesafeden yavaş vurmak yerine sert vurabilse, Kenan’ın ortasına kafa vuruşunu düzgün yapabilse, zaten ilk yarıda istedikleri sonucu alabilirlerdi.

İki takım da pozisyonlar buldular, rakip kaleye şutlar çektiler, uzaktan yokladılar, ancak savunmaların iyi kapanması, kalecilerin yer tutuşlarındaki başarısı nedeniyle maçın doksanıncı dakikasına kadar başka gol atamadılar. Ta ki, Doğan ceza alanı içinde mücadele esnasında kalabalık arasında DTB futbolcusunun topu elle oynamasına kadar. Doksan da Diatta penaltı vuruşunu filelere göndererek eşitliği sağladı.

İki takımın da golü düşünerek oynaması, kanatlardan uzun toplarla rakip alana top taşımaları, kale önü mücadelelerinin çok olmasını sağladı. Orta alanı çabuk geçmelerinin nedeni de zaten çok adamla ileri çıkmalarından kaynaklandı. Savunmada topu kazanan futbolcular, hızla kanat oyuncularına topu taşımaya veya ortadan uzun paslarla topu rakip alana indirmeleri, kale alanı mücadelelerinde heyecan yarattı.

Doğan kenar yönetimi, oyuncuların alıştıkları yerlerde oynamaları yerine, farklı yerlerde oynamaları konusunda denemeler yapıyor. Salih Can, bu nedenle ilk yarıda etkisiz oynadı. Kenan, oyunun başlarında ileride kanatta oynarken, sonradan sol beke geçti ve Diatta’yı kontrol etmeye başladı. Belki başarılı oldu ama bu görev nedeniyle hücum katkısı azaldı. Buna rağmen ikinci yarıda topla her buluştuğunda rakip kale alanına topu göndermesini başardı.

Karşıyaka takımı, Birinci Lig’den gelmesine rağmen çok iyi bir kadro kurdu. Süper Lig deneyimi olan bu futbolcularla her takımla mücadele edecek potansiyele ulaşmışlar. Taraftarları da buna inanıyor ve oynadıkları futboldan keyif alıyor olacaklar ki, deplasmanda bile kendilerine ayrılan yerleri dolduracak kapasiteleri var.

Bu yazı toplam 483 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar