Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Yetersiz mücadele, kayıp puanlar

A+A-

Dünkü maçta ligde kalma mücadelesi veren Yeni Boğaziçi, beklediğimiz performanstan uzaktı. Daha doğrusu yeterli mücadeleyi gösteremedi. Üstelik iddiası az olan Küçük Kaymaklı karşısında erken bir golle yenik duruma düşmesine rağmen, yine erken bir golle eşitliği yakalayan kırmızı mavili takımın, önce kendi ayağına kurşun sıkması, sonrasında ise ikinci devrede kötü bir oyun oynaması, kendileri için önemli bir kayıptı. Kazanmaları halinde çok ciddi bir avantaj elde etmiş olacaklardı. Ancak, olmadı.

Motivasyon anlamında ciddi kayıplar var. Uyumsuzluklar var. Blessing ve Mehmet Çağakan arasındaki pas uyumsuzluğu ki Çağakan’ın boş kaldığı bir pozisyonda Blessing’in bireysel oynayarak kaleyi tercih etmesi, takımın hücum gücünü düşüren etkenlerdendi. Oyuna sonradan giren oyuncuların mücadelesi daha iyiydi diyebiliriz. Ancak Mustafa Taşçıoğlu’nun erken sakatlığıyla oyundan alınması ve takımın sol kanadında yeterli direncin gösterilememesi, farklı mağlubiyette rol oynadı. O kanadı önce Petrov, sonrasında oyuna giren Mustafa Arnavut pozitif kullandı. İkinci devredeki goller de o kanattan geldi. Orta alanda yeterince pas yapılmadı. Rakibe birebir oynamak yerine iyi bir alan savunması yapılsa ve geçmiş maçlarda olduğu gibi kontra ataklara daha fazla önem verilse, farklı ve daha iyi bir Yeni Boğaziçi takımı izleyebilirdik. Lig henüz bitmedi. Ligde kalma mücadelesinin son haftaya kadar gideceği düşüncesindeyim.

Kaymaklı ise her ne kadar ligde şampiyonluk kelimesini telaffuz etmese de, matematiksel olarak bu şansını devam ettiriyor. Üstelik haftasonunda lider Çetinkaya’yla oynayacak. Ancak, dünkü maçtaki mentalite kupaya daha fazla önem verildiğini gösterir nitelikteydi. Adeta bir antrenman maçı yaptılar. Zokou, birebir markaja alınmak istendi. Ancak daha maçın başında o markajdan rahat kurtuldu ve gollerine başladı. İlk devrede oyun üstünlüğünü kurmadıkları anda Tugay’ın kendi kalesine attığı golle rahatladılar. İkinci devrede çok rahat organize oldular. Zokou’nun yanısıra Ahmet Can, Hüseyin Adal, Pedrov ve oyuna sonradan giren Mustafa Arnavut bile takımın rakip yarı sahadaki gücünü an be an artıran isimlerdi. Farklı galip gelen takımın bundan sonra gerek lig, gerekse kupada kolay şekilde maç kaybedeceğine inanmıyorum.

Fehim Dayı iyi bir yönetim gösterdi. Penaltıda İsmail Tırlık’ın Remzi’ye temasının şiddetinde insiyatifini faul olarak kullandı. Ancak, bana göre temas çok şiddetli değildi. Penaltıdan önceki faulü vermeyerek avantaj kuralını işletti ve doğrusunu yaptı. Yardımcıları da kritik ofsayt pozisyonlarında doğru bayrak kaldırdılar.

 

Bu yazı toplam 519 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar