Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Yeşilova zoru başardı

A+A-

Yonpaş Dumlupınar gibi güzel futbol oynayan bir takımdan tek golle bile olsa üç puan alarak liderlik koltuğuna oturmak başarı sayılmalı.

Yeşilova, maçın başlarında Dumlupınar savunmasının yaptığı belki de tek hatada, Billy Mehmet’in çabası, Vakkas’ın golü ile üç puanı aldı. Skor daha da fazla olabilirdi. Eğer, Mustafa Vardi’nin vuruşu direkten dönmese, Yasin iki kez kaleci ile karşı karşıya dışarı atmasa, Billy Mehmet’in vuruşunu kaleci Türkkan yumruklayarak mutlak golü önlemese…

Mejdi ve Emin’le, Weston ve Eray’a fırsat vermeyen Yeşilova savunması, kanatlardan da Mert ve Mehmet Altın’ın ataklarını da kesince, ilk yarıda kalesinde pozisyon bile görmedi.

Mejdi, kesici olarak ülkenin en iyilerinden biri. Bir de kestiği topları arkadaşlarının ayaklarına oynayabilse, bir numara olabilir. Tabi, bunu da yapsa “Kuzey Kıbrıs’ta mı oynar?” diyenlere de söyleyecek sözümüz yok.

Orta sahada Ömer, sağ kanatta Gökhan ve forvet arkasında Yasin verimli olamadılar. Yasin, kaçırdığı gollük pozisyonlarla saç-baş yoldurdu. Belki de en kötü maçlarından birini oynadı Dumlupınar karşısında…

Billy Mehmet inanılmaz bir oyuncu. Turgut Kaan karşısında hava toplarının tümünü aldı. Yerden de ilk toplara müdahale ederek arkadaşlarına verebiliyor. Vakkas’ın golünde de asist yapan futbolcu oldu.

Fidelis’in kötü oynadığı maç görmedim. Tüm topları önce keserek rakiplerinden söktü, sonra da ileri taşıyarak hücum şansı yarattı. Top rakipteyken, savunmaya büyük destek vererek, rakip oyuncular ceza alanına girmeden tatlı-sert müdahaleler yaptı.

Yeşilova, sezonun devre arasında nokta transferler yapabilirse, belki de Süper Lig’de ilk şampiyonluğu yaşayabilir.

Dumlupınar, topla daha fazla oynayan, daha fazla atak yapan, ortadan ve kanatlardan rakibi bunaltan bir oyun oynuyor. “Öyleyse neden gol atamadılar?” derseniz, tek nedeni, Yeşilova savunmasının özellikle Weston ve önce Eray’ı, sonra da Berk ile Tahsin’e gol fırsatı tanımamaları. İkisi de hareketli ve gole yakın isimler ama dedik ya; Yeşilova savunması gününde olunca, onları geçmek zor.

Dumlupınar gerçekten göze hoş gelen bir futbol oynuyor. Top çeviriyorlar, kanatları kullanıyorlar, ortadan hızlı çıkarak rakip ceza alanı içine sarkıyorlar ama rakip savunma dikkatli olunca, gol yapmaları zorlaşıyor.

Yeşilova karşısında beraberlik şansı da yakaladılar ama uzaktan vuruşları az yaptıkları için kaleci Kemal’in hata yapma şansını yakalayamadılar.

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar