Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Ters giden bir şeyler var

A+A-

Yeşilova’nın, bu kadro ve oyun düzeni ile gol yapması zaten şansa kalmıştı, o da gerçekleşmeyince, evinde üç puanı kaybeden taraf oldu.

Babacar gibi usta bir gol adamını durdurmak için, Mejdi’nin yokluğunda Billy ve Fidelis gibi havadan ve yerden gelen toplara hakim, deneyimli isimleri oynatmak elbette bir düşünce ama Fidelis’in geride oynaması nedeniyle hücum zenginliği sıfıra indi. Takımın değil, belki de ülkenin en iyi sağ kanat oyuncularından olan Memduh’u sol bekte oynatarak adeta harakiri yapmış oluyorsunuz. Vakkas’ın da düğünü nedeniyle oynamaması, takımın kanat akınlarında etkili olmasını engelledi.

Gol yollarında varlık göstersin diye alınan Marcel Adja, ya henüz hazır değil, ya da bu işi kıvıracak kapasitede değil. Kanatlarda ve orta sahada oynayan Fatih, Abdullah ve Yakup, rakip karşısında bekleneni veremediler. Gökhan, iki stoperin yanında sırıtmadan oynadı ama maçın son dakikalarında gereksiz bir hareketle Babacar’a ceza alanında faul yaparak penaltıya neden oldu.

Son on dakikada, ayağında top tutsun, en azından orta sahayı toparlar diye oyuna alınan Hamis, ısınırken sarı kartının ilkini, girdikten sonra kendisine faul yapan rakibine vurarak da ikinci sarı ile oyun dışına alındı. Toplam sekiz dakika oyunda kaldı yani. Hamis, 43 yaşında, artık antrenörlük hayatına başlayacak bir isim. Daha sakin olmalı…

Cihangir, topa sahip olduğunda sakin oynayan, kanatları kullanabilen, orta sahadan uzun toplarla Babacar’a gol yolları açma planı ile oynayan disiplinli bir takım. Ancak, Babacar, Billy ve Fidelis’ten topu kurtarıp gol yapma şansı bulamadı ama onların yerine Gökhan’ın markajı altındayken, takımına penaltı kazandırıp Muhittin’le üç puana uzanmalarına katkı sağladı. İkinci yabancıları Ndog Meye, belki hızlı bir futbolcu ama sağ kanatta karşısında oynayan Mehduh’u geçme şansı hiç olmadı.

Cihangir, üçte üç yaparak iddiasını sürdürdü. İyi bir takım ve ayrıca ayağa pas yapan, kanatları kullanan, düzgün vuruşlarla rakip kaleyi yoklayan kaliteli futbolculara sahip.

Sonuç değil de, beni şaşırtan olay; sahada 43, 42 ve 39 yaşlarında benim tanıdığım en az üç futbolcunun oynaması oldu. Demek ki, ya alt yapıdan futbolcu yetiştirmekte zorlanıyoruz, ya da kenar yönetim risk almaktan korkuyor. Genç futbolcular oynayarak pişer. Şans verilmeli diye düşünüyorum.        

 

Bu yazı toplam 475 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar