Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Takım Olabilmek

A+A-

Futbol 11’er kişiyle oynanan bir takım oyunudur. Takımın güçlü olması için bireysel anlamda futbolcuların kalitesi bu oyun için oldukça önemlidir. Bireysel olarak iyi oyunculara sahip fakat iyi takım olamazsanız, lig boyunca sadece 3 veya 4 maç kazanabilirsiniz. Bu yüzden iyi takımlar daha rahatça başarılı olabilirler. Hem geçtiğimiz sezon, hem de bu yılın bu anına kadar ligde eski günlerini aratan iki takımın mücadelesinde daha iyi takımsal oyunu ve birlikte defans yapma başarısını rakibine göre gösterebilen Alsancak Yeşilova kolay kazanabileceği maçı, son dakikalarda kalecisi Dursun Cem Ateş’in kurtardığı penaltı atışıyla kazanmasını bildi.

Türk Ocağı takımı maçın başında oyun formasyonunda 4-2-3-1 olarak dizildi. Fakat bu görüntü sadece maçın ilk düdüğü çalına kadar devam etti. Sonrasında takımlarını maçın başından son düdüğüne kadar 5 adamla hücum, 5 adamla defans yaparak, hatta zaman zaman 6 adamla hücum, 4 adamla defans yaptığını gözlemledim. Bu görüntü ile sahaya takım oyununu yansıtamayan, geriden hiç oyun kurmadan uzun toplarla sonuca gitmeye çalışmaları son derece plansız olduklarının bir göstergesiydi. Yine de geriye düştükleri maçta önce 1-1’i yakaladılar sonra da maçı berabere bitirecek pozisyonları önce Musa ile sonra da Ertaç ile harcadılar ve maçtan kaybederek 8.haftayı da henüz maç kazanamadan tamamladılar.

Yeşilova takımının ise, geçtiğimiz hafta 2 kırmızı kart görmelerinin cezasını ciddi anlamda hissettiğini söyleyebilirim. Fakat sahada ne yaptığını bilen, adam sayısı ve lig tecrübesi ile maçı zora sokmalarına rağmen kazanarak, sadece 3 puan almadı. Bire bir rakiplerine karşı kazanarak önemli bir avantaj elde etti. Lig açısından kaleci Dursun Cem ateş büyük bir tecrübeye sahip. Defansta görev yapan Mejdi ve Vakkas orta sahada Fidelis ve Aksel, ön tarafta ise Cemal Yaşınses ve Billy Mehmet’in ligin her takımında oynayabilecek potansiyelde olmaları ile sonuca ulaşarak, belki de sadece bu maçı değil, sahaya doğru yayılarak ve takım oyunlarını geliştirerek daha iyi işler yapabileceklerinin sinyallerini verdiler. Takımı hazırlayan Hamis Çakır hocanın bu galibiyet sonrası takımının da öz güvenini yukarıya taşımasıyla haftaya kendi sahalarında oynayacakları Küçük Kaymaklı karşısında alacakları 3 puan ile ligin orta sıralarını zorlayan bir takım haline gelebilirler. Marcel, bu takıma izlediğim maçlarda katkı veremediğini söylemeliyim. Devre arasında yapacakları iyi bir yabancı takviyesiyle takımlarının ligde düşme korkusu yaşamayan ve kolay yenilemeyecek bir takım olacaklarını düşünüyorum.

Hakem değerlendirmesi; Emre Öztaşlı güzel bir maç yönetti. Kararlarında net ve iki takıma da faul pozisyonları için tutarlı bir tavır sergiledi. TOL takımının kazanmış olduğu penaltı atışında yardımcı hakemi Mehmet Can Erli pozisyonu iyi takip ederek, Emre hocanın ilk ‘dışarda’ çaldığı atışı değiştirmesine neden oldu. Bu pozisyon hakemler adına maçın kırılma noktasıydı ve sorun yaşamadan, doğru karar üreterek atlatmış oldular.  

Maçın Adamı; kalesinde devleşerek son dakikalarda bu ülkenin en iyi duran top kullanan adamı Ertaç’ın penaltı atışını çıkararak takımının 3 puan almasında rol oynayan Dursun Cem Ateş oldu.

 

Bu yazı toplam 642 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar