Kaya Emiroğlu

Kaya Emiroğlu

Sonuca etki yüzde yüz

A+A-

Maça hücumda gol arayarak başlayan Mormenekşe, bir taraftan çoğalmayı, diğer taraftan ara paslarla ve koşularla iyi kapanan bir savunmaya sahip rakiplerini çözmeyi amaçladı. İlk devrede çok net pozisyonlar yoktu, ancak kırmızı yeşilliler özellikle rakiplerine orta alanda çoğalma ya da kapanma şansı vermediler. Sürekli hareketli oldular. Başta Cemil olmak üzere ara koşular ve paslarla rakibin alan daraltmasını engellediler. Orta alanda özellikle Kaan Güder, savunmadan destek veren Hasan Mani, Fevzi Kamuz  ve Hasan Ankaralı çok etkiliydiler. Çok çalıştılar. Tüm takım mücadele etti, ancak özellikle orta alandaki oyuncuların yüksek performansı, oyunun güç dengesinin Mormenekşe leyhine olmasını getirdi. Çok fazla pas organizasyonu olmasa da uzaktan şutların isabet oranın iyi olması, takım adına artı oldu. Zaten iki gol de ceza alanı dışından atılan şutlarla geldi. Mormenekşe, geçen iki haftanın aksine son bölümde oyundan kopmadı. Çok ciddi bir baskı görmedi ama oyunun kontrolünü de rakibine vermedi. Cemil için ayrı bir parantez de açmak gerekir. Oyuna ve sonuca etkisi yüzde yüzdü. Bir şeyi ispatladı ki bu da ayrıca çok önemlidir. Süper Lig’de geçmişte sadece bir sezon oynamış bir oyuncunun üç haftada dört gol kaydederek böylesine iyi bir performans göstermesi, süper ligde yıllardır göklere çıkarılan ancak erken havalara girerek balon gibi sönen birçok oyuncudan daha iyi olunabileceğinin ispatıdır. Cemil gibi birçok yetenekli ve çalışkan futbolcumuz da sırada beklemektedir.

Serdarlı ise geçen iki haftada yaşadığı gol sorununu bu hafta da yaşadı. Ceza alanı içerisinde geçen hafta olduğu gibi bu hafta da net gol pozisyonu yok. Pas organizasyonuyla ceza alanına özelikle göbekten inebilme becerisi yok. Kanatlarda Ümit dışında etkili olabilecek oyuncu da yok. Bunlar olmayınca gol kaydedebilme ciddi sorun. Üstelik karşılarında iki haftada kalesinde dört gol görmüş bir savunma var. Ancak bu sorun Serdarlı açısından çok ciddi görünüyor. İbrahim Kabore ikinci devrede oyuna sokuldu, ancak sakatlık korkusu olan bir oyuncunun oyunda yapabilecekleri sınırlıydı, ki, Kabore de bir şey yapamadı. Topla ceza alanı çevresinde bile hiç buluşamadı. Faye’nin son bölümde o mevkiye gönderilmesi de yeterli olmadı. Oyun disiplinini bozmayan bir takım olmasına karşın Serdarlı, gol kaydedebilme becerisini gerçekleştiremezse, çok puan kayıpları yaşayabilir.

Ecvet Kanatlı iyi bir yönetim gösterdi. Pozisyonlara yakındı. İkili mücadelelerde doğru kararlar verdi. Yardımcıları da başarılıydılar.

Yarın kutlamaya başlayacağımız Kurban Bayramı’nın Kıbrıs Türk Halkı’na, İslam Alemi’ne ve tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini dilerim…

Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar