Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Ruhlarını sattılar”

A+A-

Dünya futbol tarihinin akışını etkileyecek bir süreç içerisindeyiz.

Avrupa futbolunda tabir-i caizse bir deprem yaşanıyor.

Bir gecede kurulduğu açıklanan Avrupa Süper Ligi, beraberinde çok sert tartışmaları da getirdi.

Projenin açıklanması ile birlikte UEFA ve FIFA anında tepki gösterdi.

 

***

 

            Avrupa futbolunun 12 büyük takımı kurucu üye olarak yer alacak bu Süper Lig’de. 3 takım daha eklenecek bu kuruculara. Ardından da elemelerle gelecek olan 5 takım daha olacak.

            İlk başta katılacağını açıklayan takımlar:

            Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham (İngiltere), Juventus, Milan, İnter (İtalya), Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid (İspanya).

 

***

            Alman devi Bayern Münih ve Fransız devi Paris Saint Germain lige karşı duruşlarını sergilediler.

 

***

 

            Avrupa Süper Ligi’ne katılan takımlar organizasyonu önümüzdeki Ağustos ayında başlatmayı planlıyor. Bu durum Avrupa futbolunda büyük bir kargaşayı ve köklü ir devrimi de beraberinde getirebilir.

 

***

15 kurucu takımın her biri kasasına 350 milyon Euro katacak.

Bu ligi ABD’den bankacılık grubu JPMorgan Chase finanse ediyor. JPMorgan Chase, 6 milyar dolar ayırdığı bu projeyle futbolun NBA’ini kurmayı planlıyor.

 

***

            Tepkiler, tepkiler, tepkiler…

            Liverpool’un “The Kop” tribünü, kırmızılılara öfke kusan açıklamalarda bulundu ve tribündeki tüm pankart ve bayrakların kaldırılacağını açıkladı. “Kulüple görüşme halindeyiz. Onlara tüm pankart ve bayrakları en kısa sürede stadyumdan almak istediğimizi ilettik. Bu andan itibaren kulübe olan desteğimizi çekiyoruz. Finansal aç gözlülüğü oyunun bütünlüğünün üstüne koyan kulübe daha fazla destek veremeyeceğimizi hissediyoruz” dendi açıklamada ve devamında, “Kulüp sahiplerinin bu yaptığı, rezalet bir şey ve mide bulandırıcı. Taraftarlara danışılmadan nasıl böyle bir karar alındığını bilmiyoruz. Ruhlarını sattılar”

 

***

            Arsenal’in efsane menajeri Arsene Wenger de futbolun birliğini tehdit eden herhangi bir projeye karşı çıkılacağını söyledi ve bunun kötü bir fikir olduğunu vurguladı.

 

***

            Liverpool menajeri Jürgen Klopp da tepkisini gösterenlerden.

            UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, “Bu sadece birkaç Avrupa kulübü tarafından desteklenen korkunç bir proje. Futbol düyası ve hükümetler bu projenin ne kadar anlamsız olduğunun farkında” dedi.

 

***

 

            Tartışmalar uzayıp gideceğe benziyor. Ancak bu yaşananlardan futbolun ne kadar zarar göreceğini hep birlikte göreceğiz. Ya da Süper Lig’de mücadele etmek için kolları sıvayan takımların, kaçı vazgeçecek. Önümüzdeki süreç, birçok şeye gebe…

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar