Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Biz uzaktan baktıkça…

A+A-

Kıbrıs derledi son 15 yılda, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki sportif temasları.

İki tanınan devlet olarak Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, spor karşılaşmalarında boy göstermeleri, çok normal.

 

***

 

Önemli olan uzaktan baktığımız bu müsabakalarda bizim sporcularımızın ne zaman boy gösterecek olması.

Çünkü Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü devam ettikçe, ayrılıkçı politikalar konuşuldukça, dünya ile buluşmaktan bir o kadar daha uzaklaşıyoruz. En derin sorunumuz yıllardır devam ederken, nesilleri, başarılı sporcuları, umutları da içinde, yok etti.

Ondandır çözüm ve barış inadımız.

 

***

 

Kimler kimler karşılaşmadı ki bu süreçte, bizler de hep uzaktan baktık…

2005’te Trabzonspor, Anorthosis ile karşılaştı. Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında, turu geçen Anorthosis oldu.

2006’da yine yolu düştü Trabzon’un buralara ve bu kez de APOEL ile eşleşti. Burada da turu geçen Trabzon oldu.

2008’de bu kez basketbolda FIBA Challange Cup’ta Banvit ile Proteas Eka AEL Limasol ile eşleşti. Turu geçen Kıbrıs ekibiydi.

2009’da yine basketbolda bu kez Galatasaray-Imperial AEL ile FIBA Avrupa Kupası’nda eşleşti. Turu geçen Galatasaray oldu.

2010’da FIBA Euro Challenge G grubunda Pınar Karşıyaka-ETHA Engomi ile eşleşti. Pnar Karşıyaka iki maçı da kazandı. Aynı yıl Pınar Karşıyaka, APOEL ile de oynadı ve bu maç büyük salon olaylarına sahne oldu.

2011’de Trabzon’da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’na Kıbrıs Cumhuriyeti de katıldı.

2012’de U19 milli takımları karşı karşıya gelirken, iki ülkenin milli maçları da maç öncesi de sahalarda yankılandı.

2012’de Fenerbahçe-AEL Limasol ile Avrupa Ligi’nde eşleşti. Her iki maçtan da galip ayrılan Fenerbahçe oldu.  

2012’de Pınar Karşıyaka yeniden geldi buralara ve ETHA Engomi ile bir kez daha karşılaştı. Türkiye temsilcisi, her iki maçı da kazandı. Aynı yıl İstanbul’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na Kıbrıslı sporcular da katıldı.

2013’te de Mersin’de Akdeniz Oyunları vardı. Tabii ki Kıbrıslı sporcular da oradaydı. Aynı yıl Trabzonspor, Apollon Limasol ile eşleşti. Turu geçen Trabzon oldu.

2014’te voleybol kadınlarda milli maçta karşı karşıya geldi.

2015’te Larnaca’da düzenlenen plaj voleybolunda her iki ülke karşı karşıya geldi.

2016 Türkiye Futbol Federasyonu evsahipliğinde düzenlenen federasyonlar toplantısına KOP Başkanı Koutsokoumnis de katıldı. Aynı yıl U21 milli takımları karşı karşıya geldi. Türkiye’de Kıbrıs 1-0 kazanınca, bitiş düdüğü ile birlikte sahanın içi karıştı.

2016’da voleybol da da U19 Dünya Şampiyonası Larnaca’da düzenlendi. Türkiye de bu organizasyonda yer aldı. Trap-Skeet Dünya Kupası da Lefkoşa’da yapıldı. Yine Türkiye buradaydı. Limasol ise karatecileri ağırladı. Türkiye’yi 2’si kadın 9 sporcu temsil etti.

2017 Gençler Avrupa Taekwondo Şampiyonası Kıbrıs’ta düzenlendi. Türkiye’de buradaydı. Aynı yıl teniste de bir milli maç yapıldı. Slovenya’nın Toplice şehrinde kamp yapan Karabükspor da Aris ile bir hazırlık maçı yaptı. Karabük’ün 2-1 kazandığı bu maç zorunluluktan olmayan, tercih nedeniyle oynanan bir maçtı.

            2017’de U19 milli takımları da karşı karşıya gelmişti.

            2018’de bu kez U-19 Kadınlar Milli Maçı oynandı. Sahadan Türkiye galip ayrıldı.

            2019’da Dünya Yelken Federasyonu toplantısı Kıbrıs’ta yapıldı, Türkiye heyeti de bu toplantıya katıldı. Aynı yıl futbolda U19 milli maçı vardı.

            2020’de Beykoz Belediyesi ile S.Anorthosis karşı karşıya geldi. Turu geçen Anorthosis oldu. Aynı yıl TOFAŞ da Kervanos ile oynadı.

 

***

            Bu listeyi biraz daha kurcalayarak daha da uzatabiliriz. Ancak uzatmayacağım. Bu maçlar oynanmalı, hem de daha fazlası da olmalı. Ancak bizim gençlerimiz de artık buralarda olmalı ve bizler de bu heyecanı yaşamalıyız.

            Çünkü biz uzaktan baktıkça, günler geçmeye, dünya dönmeye devam ediyor.

Bu yazı toplam 644 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar