Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Sovre’nin Haaland’dan imzası ve tartışmalar…

A+A-

Dünya son günlerde Borussia Dortmund-Manchester City arasında oynanan müsabakada yardımcı hakem olarak görev yapan Octavian Sovre’nin, karşılaşma sonrasında Norveçli golcü Haaland’dan imza istemesini konuşuyor.

            Sahaya çıkış tünelinde kameralara yansıyan görüntüde, başarılı futbolcunun yanına giden hakem, imzasını alıyor.

           

***

 

Bu görüntüler yayınlandıktan sonra, Rumen hakemin profesyonelliği ve yaptığı hareketin etik değeri tartışılmaya başlansa da, hakemin bu isteği otizmli çocuklar yararına bir hayır kurumu için yaptığı ortaya çıktı.

            Otizm Derneği Başkanı Simona Zilbut konuyla ilgili hemen bir açıklama yaptı ve “Bu imza asil bir amaç için. Belki insanlar bilmiyorlar ama hakem Tavi Sovre bu derneği desteklemekle doğrudan ilgileniyor. Bunca yıldır bize çok yardımcı oldu” dedi.

           

***

 

Gazeta Sporturilor’un haberine göre ise hakem, Pep Guardiola’dan da imza istiyordu ama onu yakalayamadı.

            Haaland’a kırmızı ve sarı kartlarını imzalattıran Sovre, onların açık artırma ile satılması sonrasında, hayır kurumuna gelir gelmesi için bağışladı.

 

***

 

            Sizin düşünceniz ne olurdu?

Şahsen haberi ilk duyduğumda, böyle bir şey nasıl olabilir diye düşünmekten kendimi alamadım. Ancak detayları öğrendikçe de bir yardım amacıyla bu işin yapılması düşüncemi değiştirdi.

Belli ki Rumen hakem, memleketinde bir yardım oluşumu için bunu yapıyor ve otizmli çocuklar yararına bir gelir bekliyor.

            Destek görecek bir hareket…

 

 

***

 

            UEFA Hakem Şefi Roberto Rosetti de konu ile ilgili sert bir açıklama yaptı ve hakemlerin, oyunculardan imza ya da forma almasını “kabul edilemez” ve “haysiyet meselesi” olarak nitelendirdi.

            Rosetti konu hakkında, “Bir UEFA görevindeyken sizin ve takım üyelerinizin davranışlarından sorumlusunuz. Oyuncular kadar saygı duyulmak istiyorsanız, neden onların imzasını veya formalarını isteyesiniz? Sizden aynısını istiyorlar mı? Bu kesinlikle kabul edilemez, bu bir haysiyet meselesi ve UEFA maçlarındaki TV kameralarının sayısını unutmayın, her şeyi yakalarlar” dedi.

 

***

            Yorum sizin?

           

Bu yazı toplam 588 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar