Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Özcanhan: Kurulmasında öncülük ettim, iyi ki de ettim…

A+A-

“KTSYD’nin 40. Yılı” belgeseli için ilk röportajı derneğin Kurucu Başkanı Özcan Özcanhan ile yaptık.

            Özcanhan’ı mesleğe ilk adım attığım yıllardan biliyorum. Kıbrıs’ın başından geçen birçok tarihi olaya canlı tanıklık eden bir büyüğümüzdür.  Birçok defa da bir araya gelerek, kafamızdakileri sorma şansını yakalamıştım, ancak bu defa konumuz Spor Yazarları Derneği oldu.

            Evinde kahvelerimizi yudumlarken başladık söyleşimize 6 Ağustos 1983’ten 26 Mayıs 1984’e kadar derneğin başkanlığını yapmış Özcanhan ile…

            Derneğin kurulduğu dönemde ülkemiz yazılı basınında çok az gazete olduğunu söyleyen Özcanhan, “Ülkede 3-5 gazete vardı. ‘Spor Yazarlığı’ diye bir tanım bile yoktu. Zaten çok spor haberi de yoktu. Spor yaygınlaşınca, özellikle de okullarda yoğunlaşınca. Bu haberleri yansıtmak da hasıl oldu” dedi.

            Kuruluşuna öncülük ettiği derneğin, yıllar içinde büyümesini sordum, “Kurulmasında öncülük ettim, iyi ki de ettim” dedi, gözleri dolarak ve ekledi, “İlk toplantımızı dönemin Bedevi’nin Pastanesi’nde yaptık. Bir oluşuma gitmeyi kararlaştırdık. İkinci toplantımız da Gençlik Gücü Kulübü’nde oldu. Kurduğumuzda 10-12 kişiydik. Sayımız 15’i bulmazdı. Şimdi ise muazzam bir tesis, birçok arkadaşımız var” dedi.

 

230687442-517619205969485-3126366208582731863-n.jpg

            Türkiye’den spor yazarları ile sıkı bir ilişki içine girdiklerini de söyleyen Özcanhan, eğitime önem verdiklerini ve spor yazarlığı kavramının daha yerleşmemiş olduğu o dönemlerde, konferanslara ve seminerlere meraklıları gönderdiklerini vurguladı.

            Anlatacak çok şeyi vardı Özcanhan’ın, kesmedik, bölmedik. Kayıt altına aldık.

            Ülkemiz basını için önemli oluşumlardan biridir Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği, her geçen gün olgunlaşan, büyüyen ve medyaya hizmet eden bir meslek örgütüdür.

            Sadece ülke sporunun basın yayın organlarında yansıtılması değil, eğitimler ve sosyal sorumluluk anlayışıyla, çıtayı her geçen yıl yükselten bir değerdir.

            Bizler de bu ilk röportajımızda, derneğin filizlerinin yeşerdiği o ilk günlere, 1983’e gittik. Sırasıyla tüm başkanlarımızla da bu olgun yolculuğun, yansımasını yakalayıp, izleyicilere aktaracağız.

            Ne zaman?

            40’ıncı yıla özel…

 

Bu yazı toplam 673 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar