Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Nevzat Duran durmadı, MTG kazandı…

A+A-

Yılın en prestijli, hafta boyunca en çok konuşulan, en çok seyir zevki veren iki takımın, lider Cihangir ve takipçisi Mağusa Türk Gücü karşılaşmasının, şampiyonluk öyküsünü en güzel kim yazacak, başrolünde hangi yıldızlar oynayacak, son şampiyon unvanını koruyacak mı? Yoksa şampiyonluk apoletlerine Cihangir mi sahip olacak? Birçok sorunun belki de cevap bulacağı, ligin en önemli karşılaşması için artık tüm hazırlıklar tamamdı ve zorlu karşılaşma bu şekilde başlamıştı.

Şampiyonluklara adeta damga vuran ve bu maçları güçlü kulübesiyle kazanabilen MTG, bu zorlu maçtan kazanarak ayrıldı. Puan farkını 1’e düşüren MTG, adeta kartları tekrardan dağıtmış oldu. Kazanmak zorunda olduğu bir maçı acele etmeden, saha içinde ne yapması gerektiğini bilerek oynadı. Saldırsa rakibin güçlü taraflarını bildiği için sabırla doğru oyunu denedi. Teknik olarak maça Erhun’un merkezden kanatlarda bekliyor olması, Cihangir’in orta sahayı almasına neden olmuştu. Bu planla hücuma çıkmayı deneyen Ali Oraloğlu ilk devrede takımı üstünlük sağlayamayınca, önce oyun içi hamlelerle Şenol’u sola çekip Doukara ve Dinopeter’i ön tarafa çekerek, Cihangir’in geriden paslarla çıkması engellemiş oldu. Uzun atılan topları da alıp tekrar sabırla topu çevirerek atağı olgunlaştırarak hücum deneyen oyuncular, sonunda kaleci Hasancan’ın da hatasıyla golü buldu. Oyuncular kuvvetli ve form olarak çok iyi görüntü verdiler. Bu maçlara beş sezondur çıkan oyuncu grubunun da tecrübesiyle maçı kazanıp evlerine döndüler. Yönetim olarak takımın başında durmaları, güçlerini her yerde göstermeleri, taraftarlarının ve köklü camialarını da işin içine çekince tam bir kazanan takıma dönüşüyorlar. Sonuç olarak mutlu sona, beşinci kez ulaşabilecekler mi zaman gösterecek. Zira, bir puan gerideler. Fakat psikolojik üstünlüğü geride olmalarına rağmen bu hafta itibariyle almış oldular.

Toygar Hoca takımını bu maça çok iyi hazırladı. Maça başladığı takım tercihi doğruydu. Haftalardır Yankı ile başlıyordu. Fakat bu maça daha diri bir orta saha ile çıkma planını düşündü ve oyuna girip katkı veren bazen on birde oynayarak, orta saha savunma özellikleri güçlü Berhan ile başladı. Teknik olarak rakip analizleri, oyun kurguları ve hücuma geçiş planları ilk yarı itibariyle tutmuştu. Tek kötü durum Berhan’ın ilk devrenin son dakikasında gereksiz görmüş olduğu karttı. İkinci devre erken değişiklik yapma durumunda kalmaları, geriye yaslanan takımlarına karşı sabırla ve bilinçli bir şekilde hücum eden rakipleri tarafından çok çaba harcamalarına ve yorulmalarına neden oldu. Hiç hesapta olmayan Babacar’ın sakatlığı sonrası tam da ona ihtiyaçları olduğu anda gelince, oyunu ikinci devre hiç alamamalarına neden oldu. Yine de maçın ilk net pozisyonunu bulmaları ve yıldız oyuncuları Muhittin’in golü atamaması onlar adına çok büyük bir şansızlıktı. İyi oynamadıkları, oyuna karşılık veremedikleri bir anda golü atıp öne geçseler, bu kez rakiplerini tamamen moral olarak bitirip, belki de maçı kazabilecekleri bir duruma geleceklerdi. Oyuncular güçlerinin sonuna kadar rakip oyuncuların hücumlarına direnmeye çalıştılar, fakat seksen beşinci dakikada gelen gole engel olamadılar. Yönetim bu maçtan çok ders çıkaracaktır. Güçlü kulübenin bu tip maçlarda ne denli önem taşıdığını bir kez daha yaşayarak tecrübe edindiler. Yönetimin bu karşılaşma için göstermiş olduğu çaba ve gelen taraftarlara izlenebilir bir ortam yaratarak çok büyük bir alkışı hak ettiklerini söyleyebilirim. Sonuç olarak hala bir puan öndeler, kalan maçlar için hem psikolojik olarak, hem de yaraları sarıp ayağa kalkarak, bu yıl başka hata yapmadan mutlu sona ulaşmayı deneyecekler. Haftaya oynayacakları İskele maçı çok önemli hale geldi. Kendileri adına yeni bir seri başlatabilmek ve tekrar çıkış yakalama adına çok önemli.

Hakem değerlendirmesi; Fehim Dayı ve yardımcıları son derece aksiyonu yüksek ve tempolu olan bu karşılaşmada çok formda, her pozisyona yakın ve kararlı bir maç yönetti. Bu maçtaki bence tek gözden kaçırdıkları MTG golü sonrası kaleci Ufuk Şimşek’in tellere çıkmasıydı. Bu durumu görüp sarı kartını göstermeliydi. Fakat sonuca etki edecek her hangi bir hata yapmadı ve son derece iyi bir maç sergilediler.

Maçın Oyuncusu: Oyuna girip 85.dakikada sorumluluk alarak uzaktan yaptığı vuruşla takımına belki de üç puandan fazlasını kazandıran Nevzat Duran oldu.

 

Bu yazı toplam 690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar