Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Nereye kadar

A+A-

Girne Halk Evi, oyun anlayışı, rakip kaleye hücum zenginliği ve savunma güvenliği açısından her hafta aşama kaydediyor ama bunların, nedense rakip kaleye hücum zenginliğini ancak bir devre başarabiliyor. Üstelik de golü yedikten sonra rakip kalede baskı kuracak kadar kondisyonları olduğunu, golü yedikten sonra bizlere gösterdikten sonra.

İlk yarıda, uzun toplarla K. Kaymaklı kalesine Chibuzar’la ama özellikle Samet’le gelen GHE, eğer gol bulamadıysa, bunun tek nedeni kaleci Raif’in köşelerden çıkardığı toplar.

GHE, belki ilk yarı golü bulamadı ama savunmada iyi kapanarak, K.Kaymaklı’dan Özgür ve Felix’’in yakaladığı fırsatları çerçeveye gönderememesi, daha doğrusu, savunmasının iyi kapanarak onlara fırsat vermemesi nedeniyle gol de yemedi.

İkinci yarıda, GHE anlaşılmaz bir şekilde geriye yaslandı ve kontrataktan gol atarım düşüncesi ile oynadı ama 45 dakika nereye kadar rakibin baskısına dayanacaksınız? Üstelik de ileride çoğalamıyorsunuz ve Chibuzar’ın, ilerde yalnız kaldığı için bir golcü olarak fırsatları değerlendiremediğini düşünürseniz. Bakmayın siz, Yankı’nın 90+7’de, santrası bile yapılmayan köşe atışında Chibuzar’ın çok iyi yükselerek attığı kafa golüne. Onu da atamasaydı, “Bu takımda ne işi var” dedirtirdi kendisine.

“Papaz her zaman pilav yemez” diye bir atasözü var. İkinci yarıda Çanakkale geçilmezi oynayan GHE, bundan sonraki haftalarda, uzatmanın son saniyesinde ve santrası bile yapılmayan bir gol atacak kadar şanslı olmayabilir.

K. Kaymaklı, GHE’ne nazaran daha kaliteli futbolculara sahip. Savunmadan kısa paslarla çıkıp, kalabalık tuttukları orta sahayı hızla geçiyorlar ama bu topları Felix ve Özgür’le buluşturmadan kaptırıyorlar. Daha doğrusu, GHE futbolcuları bu fırsatı onlara vermeden topları kaptılar. GHE’nin de handikapı, ileride çoğalamamak ve üçüncü bölgede fırsatları değerlendirme noksanlığı yaşamaları. Yoksa, Kaymaklı’nın ilk yarıda gol veya goller yemesi işten bile değildi.

Felix, çok kaliteli bir futbolcu. Hızlı, topla adam geçme becerisi üst düzeyde, toplara da iyi vuruyor ama GHE savunması karşısında çerçeveyi bulmakta zorlandı.

Özgür, iki ay sonra 36 yaşını bitirecek ama ilerleyen yaşına ve kilosuna rağmen; hareketli, kolay adam geçebiliyor ve özellikle duran toplarda ustalığını konuşturdu. Diyorum ya; çerçeveyi bulamadıysa, bu GHE savunmasının başarılı gününde olmasından kaynaklandı.

Santrası bile yapılmayan golle üç puandan oldularsa; bu biraz şanssızlıklarından, biraz da zaman yemek için yerde fazla kalarak, 7-8 dakikalık uzatmaya neden olmalarından kaynaklandı.   

Bu yazı toplam 842 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar