Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Neredesin be Defterali?”

A+A-

Çok sevdiğim ağabeyim Mehmet Birinci bir süredir gerek sosyal medyadan gerekse, köşe yazılarında anılarını kaleme alıyor.  Çok da iyi yapıyor. Okuyoruz, geçmişe gidiyoruz, notlar alıyoruz, “Bir Zamanlar Kıbrıs”ı yeniden, satırları arasında yaşıyoruz.

            Kültürümüzü, yaşantılarımızı, anılarımızı ne kadar not alırsak, geleceğe iz bırakacağız.

            O yüzden de ayrı bir teşekkürü borç bilirim, Mehmet Abi’ye…

216470913-866610924285407-861351359706454499-n.jpg

***

 

            Malum sayfalarımız spor ile sınırlandığı için, olayın sosyal boyutunu farklı bir yazıda ele alırız ama spora dair Birinci’nin kaleminden aktarılan bir anekdot, çok hoşuma gitti. Buradan da sizlere kısa bir alıntı yapmak istedim:

“Mustafa Defteralı bir keresinde futbolu bıraktıktan sonra Rum takımlarından Omonia’nın bir maçına gitmiş. Omonia’nın kullandığı bir kornerde top kale önüne çok güzel ortalanmış. Ama o noktada, topa kafa vurarak gol atacak hiç kimse bulunamamış! Defteralı’nın önünde bulunan Rum seyirci bağırmış: ‘Pou ise vre Defterali?’ (Neredesin be Defteralı?) Defteralı da ona ‘Ben de senin gibi seyrederim’ demiş.” (1)

 

***

 

            İşte böylesine büyük bir futbolcuydu Mustafa Defteralı.

            Futbolu bıraktıktan sonra dahi, onu izleyen taraftarlar onun adını anmadan edemezdi. Ne Kıbrıslıtürkler de, ne de Kıbrıslırumlar da…

            Bu güzel anekdot da belleklere kazınırken, bir kez daha bizlere Defteralı’nın ne büyük bir oyuncu olduğunu gösterdi.

            Koşullar el vermiş olsaydı, onları nerelerde izleyecektik? Kim bilir?

 

***

 

            Bizim nesil, Defteralı gibi, Cipsi gibi, Sevim Ebeoğlu gibi, Galliga gibi değerlerimizi, futbol oynarken yetişemedik. Onların futboldaki hünerlerini, yazılanlardan, onları oynadıkları dönemlerde izleyenlerden ve sağlıklarında kendileri ile yaptığımız sohbetlerden dinledik.

            Son yıllarda sayısı çoğalan araştırmacı yazarlarımızın, spora dair kitapları da biz okuyucular ile buluşturması, ülkemiz sporunun bir belleğinin oluşması açısından çok önemlidir.

İşte bu eserlerde, bu isimlerimizi daha nice nesillere taşıyacağız.

 

 

 

  1. “DEFTERALI, ÖMER ARAP, CİPSİ”, Mehmet Birinci, Avrupa, 29.06.2021
Bu yazı toplam 1155 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar