Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

EURO 2020 İtalya’nın zaferiyle kapandı

A+A-

EURO 2020’nin en başından beri favorimdi İtalya.

            Grup aşamasından çıktıktan sonra da, zorlu rakipleri eleye eleye adını İngiltere ile birlikte finale yazdırmıştı.

            Belki çeyrek final ve yarı final karşılaşmalarında alışılagelmiş o baskılı futbolunu izleyemedik gök mavililerin ancak, tam bir turnuva takımı olduğunu göstererek, bir bir turları geçmeyi bildi.

 

***

 

            Wembley’de oynanan final karşılaşması İngilizler için çok önemliydi. İlk kez kaldıkları finalde, İtalya ile kendi evlerinde, kendi seyircileri önünde karşılaşacaklardı. Ve bu bir “takım mühendisliği”nin yansımasıydı. Yıllar öncesinden kurgulanan ve yetiştirilen bir takımın finaliydi.

            Koşullar ve şartlar İngiltere için çok müsaitti.

            Yağmur, taraftar ve saha dışında arbede, stat içine dolan ateşli taraftarlar vardı. Bir de stattan yükselen Gala’nın o insanın kan devinimini yükselten “Freed From Desire” şarkısı.

            Ama karşılarında final karşılaşmasına kadar 33 maçlık yenilmezlik serisi tutturan Roberto Mancini’nin öğrencileri vardı.

 

***

 

            Karşılaşmanın henüz başında, kendi başlattığı atağı, güzel bir vuruşla gole çeviren Luka Shaw çıktı sahneye ve 1 dakika 57 saniyeyle Avrupa Şampiyonası finalleri tarihinde kaydedilen “En Erken Golü” attı.

            İlk devre bu skorla tamamlanırken, ikinci devrede İtalya daha baskılı ve istekli başladı. Bu baskı 67’nci dakikada köşe vuruşundan doğan karambolde savunmadan çıkan Bonucci ile sonuç verdi ve skora denge geldi.

            Başka da gol olmadı zaten karşılaşmada ve önce 90, ardından da 120 dakika bitti.

 

***

            Finale yakışan bir karşılaşma oldu.

            Penaltı atışlarında bir bir yıldız futbolcular geçti topun arkasına. Kalede de son yılların en başarılı kalecileri vardı. Bir yanda Donnarumma, bir yanda Pickford. Penaltı kurtarma yüzdeleri başarılı olan iki isim.

            Penaltı vuruşları esnasında Donnarumma, kalesinde devleşirken (1 penaltı direkten döndü, 2 penaltı kurtardı) İtalya, 1968’den sonra yeniden bu kupaya uzandı. İngiltere ise ilk kez bu kadar yaklaştığı kupaya, kendi seyircisi önünde veda etti. Zaten Donnarumma da “Turnuvanın en iyi oyuncusu” seçildi.

           

***

           

            Son olarak bir parantez de Bonucci ile Chiellini’ye açmalıyız. İtalya savunmasında bu iki tecrübeli futbolcu olduğu sürece, gök mavililer, daha nice yenilmezlik serisi yaratırlar. Bence kaleci Donnarumma ile birlikte sahanın en iyileriydi.

 

Bu yazı toplam 636 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar