Deniz Kalıbcıoğlu

Deniz Kalıbcıoğlu

NBA ALL STAR 2021

A+A-

İlk kez tüm sezonu pandemic gölgesinde geçirmeye hazırlanan NBA, dünya üzerinde en ilgi çeken organizasyonu olan All Star haftasonu için hazırlıklarını tamamladı. Bu sene Atlanta’da düzenlenecek olan haftasonu için oylamalar tamamlandı ve artık önümüzde kaptanların yapacağı takım seçmeleri olacak.

Uzun yıllar boyunca doğu ve batı konferansları olarak oynanan All Star maçı, son 3 sezondur farklı bir formata geçti. Öncesindeki son yıllarında maçların heyecanını yitirmesi, konferanslar arasında dengesizlik gibi durumlar da bu kararın en önemli sebepleri. David Stern’ün ayrılmasından sonra NBA’in başına geçen Adam Silver, lige getirdiği yenilikler, oyuncuların ve izleyicilerin görüşlerini daha dikkate alması ve global pazar üstündeki bilgisi ile gelişen dünyaya daha çabuk ayak uyduruyor.

Bu bağlamda alınan değişiklik kararı ile birlikte öncelikle izleyicilerden alınan oylar sonucu ile iki farklı konferanstan beşer oyuncu şeçilerek başlandı. Sonrasında bu oylamalar sonrası media ve lig kurulu yedek oyuncuları belirledi. En çok oyu alan Doğu oyuncusu ile en çok oyu alan Batı oyuncusu da sırasıyla kalan oyuncuları seçtikleri bir yayın düzenlediler ve böylelikle iki takım X’in takımı ve Y’nin takımı formatında oluşmuş oldu. Son iki sene bu format uygulandı ve en çok oyu alan LeBron James ile Giannis Antetekoumpo’nun takımlarının mücadelesi ile geçti.

Bu sene ise ufak bir değişiklik daha yapıldı ve izleyenlerin oylaması %50, mevcut oyuncuların oyları %25, media mensuplarının oyları ise %25 olarak sayıldı ve kadrolar belirlendi. En çok oyu alan LeBron James’in karşısında ise bu sefer son sezonu sakat geçiren Kevin Durant var. İkilinin takımlarını seçmesi ise 4 Mart gecesi özel yayınla birlikte yapılacak.

Bu sene ilk beş başlayacak oyuncuları değelendirecek olursak, Doğu’dan gelen en yüksek oyu alan Kevin Durant ile birlikte, son 2 sezonun en çok oyu alan isimlerinden biri olan Giannis Antetekoumpo, 76ers’ın pivotu Joel Embiid, Kevin Durant’ın Brooklyn’den takım arkadaşı sorunlu kişilik Kyrie Irving, ve Washington’un yıldızı Bradley Beal. Özellikle John Wall’un takımdan ayrılması sonrası liderlik iplerini eline alan Bradley Beal ilk kez bir All Star maçına ilk beş başlayacak.

Batı’da ise 17. kez All Star olarak büyük bir başarıya imza atan LeBron James var. Lakers’ın yıldızı bu klasmanda 3. sıraya yükseldi. Önünde ise 18 kez All Star seçilen Kobe Bryant (3 tanesini sakatlık sebebiyle kaçırdı) ve 19 kez All Star seçilen Kareem Abdul Jabbar (1 tanesini kaçırdı) var. LeBron 2021 dahil 3 All Star daha oynarsa rekoru egale edecek ve bu maçların hiçbirini kaçırmadığı takdirde başka bir rekora daha imza atacak.

LeBron ile beraber Batı’dan gelen diğer isimler geçen sezonu sakat geçiren Stephen Curry, duygusuz superstar Kawhi Leonard ve iki Avrupalı yıldız, Nikola “Joker” Jokic ile Luka Doncic var. İlk beşe giren isimler arasında Doncic’in yerine Damian Lillard’ın olması gerektiği konusunda ciddi bir tartışma var an itibariyle. Bu sezonki oyunları açısından Lillard gerçekten bir adım önde görülse de, Doncic NBA için inanılmaz büyük bir proje olarak görülüyor ve onlar açısından Doncic’I orada görmek çok daha mantıklı. Doncic’in sadece NBA’in Avrupa yüzü değil, LeBron sonrası tüm NBA’in ana yüzü olacağı da şimdiden ciddi şekilde konuşuluyor.

Uzun zaman sonra ilk kez geçen sene güzel ve zevkli bir All Star maçı izlemiştik. Umarım bu sene de benzer bir All Star maçı görme ve sonrasında değerlendirme şansımız olur…

Bu yazı toplam 3042 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar