Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Teşekkürler Merve

A+A-

Ülkemizi Dünya arenasında başarıyla temsil eden Merve ile bir kez daha gururlandık.

            Türkiye Kar Voleybol Takımı ile Avusturya’da düzenlenen CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Wagrain etabında mücadele eden temsilcimiz takımı ile şampiyonluğa ulaştı.

            Final karşılaşmasında Çekya’yı 2-0 mağlup eden Merve ve arkadaşları, maç genelinde üstün performansıyla iki seti de rahat kazanarak, altın madalyaya ulaştı.

            Önceki gün yazmıştım, ‘fırsatlar yaratılsın, önümüz açılsın, başarı peşi sıra gelecektir’ diye. İşte Merve örneği, tüm açıklığıyla karşımızda duruyor.

            Gururlanıyoruz, heyecanlanıyoruz ve tüm bu olumsuzluklar içerisinde mutlu oluyoruz…

 


 

 

            Futbol ne zaman, nasıl başlar? Şimdiden bu soruların cevaplarını bilemiyoruz. Salgının seyrine göre, alınacak olan kararlar doğrultusunda, en doğrusu yapılacak ve sağlıklı bir ortamda başlayacağız.

            Özledik mi? Hem de çok özledik.

            Yeşil sahaların başarılı file bekçisi Mehmedemin İlter, Yenidüzen’de Burhan Gürkan’a konuştu, geçtiğimiz hafta ve futbolun yeniden başlamadan önce en az 6 aylık bir hazırlık sürecine ihtiyacı olacağını vurguladı.

            Mehmedemin İlter ayrıca futbolun 1 yıl oynanmamasının hem beden, hem mental anlamda futbolcuları kötü etkilediğini söyledi.

 


 

 

            Çağ değişiyor, nesiller değişiyor ancak değişmeyen bazı beyinler, insanlığın daha güzel bir dünya yaratması karşısında engel olarak duruyor. Kimler bunlar, ırkçılığı benimsemiş, zavallı beyinler.

            Son zamanlarda, sıkça konuşur ve görür olduk bu ırkçı saldırıları.

            Son üzücü örnek de geçtiğimiz hafta İngiltere’de yaşandı.

            Manchester United’ın West Bromwich ile 1-1 berabere kaldığı maçın ardından Anthony Martial’a ırkçı eylemler yapıldı.

            Hem de sosyal medya ağları üzerinden yapılan ırkçı eylemlere daha ağır yaptırımlar geleceğinin açıklanmasının ardından, Martial’ın Instagram gönderilerinin altına ırkçı yorumlar geldi.

            27 Ocak’ta da Sheffield United mağlubiyetinin ardından Axel Tuanzebe’ye de yapılmıştı. Bu hareketin ardından Premier League temsilcileri, sosyal medya ağları idarecileri ile temasa geçmiş ve bu yönde yaptırımlar istemişlerdi. Bu haklı talep üzerine harekete geçen yetkililer, bir açıklama yapmış ve ırkçılığın kabul edilemeyeceğini vurgulamış ve girişimler yapılacağını açıklamıştı. Buna rağmen, Martial’a karşı bu ırkçı eylemler gerçekleştirildi.

            Bu utanç verici durum kabul edilebilir değildir. O yüzden ırkçı eylemlere girişenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

            Tabii ırkçı söylemler, eylemler ve hareketler kadar, saldırgan hareketler de kabul edilebilir değildir. Peşlerinde milyonlarca insanı sürükleyen, sporun gözde isimleri, hareketlerine normal bireylerden daha çok dikkat etmeliler (etmek zorundalar).

            Bunun bir kötü örneğini de Barcelona ile Paris Saint Germain arasında oynanan Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında gördük.

            PSG’nin 4-1 kazandığı karşılaşmada 3 gol atarak yıldızlaşan Mbappe’nin, Barcelona futbolcusu Jordi Alba ile girdiği diyalog bir anda maçın önüne geçti.

            İkili arasındaki gerginliğin ardından Alba, Mbappe’ye “Sen kibirli birisin!” derken, Mbappe’den beklenmedik bir cevapla karşı karşıya kalır: “Seni sokakta görsem ölüdürürdüm!”. Bu diyaloğa ortak olan Pique’de Mbappe’ye çıkışırken, bu söylem ile ilgili önümüzdeki süreçte, neler yapılacağını hep birlikte göreceğiz.

Bu yazı toplam 777 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar