Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Kaybeden biz oluyoruz

A+A-

Basketbolda yaşanan sıkıntıyı ve sonrasında askıya alınan Büyük Erkekler Ligi’ni dün yazmıştık. Bu ilgisizliğin, bu iş bilmezliğin ve düşüncesizliğin, basketbola (temelde de ülke sporuna) ne kadar zarar vereceğini gelecek dönemlerde göreceğiz.

            Covid-19 süreci, sporun tüm dallarında ve dünyanın her noktasında sporu geriye götürecek. Bu kesin. Ama bizim gibi tanınmamış, içe kapalı ve sporu, sporcuyu hep ikinci planda bırakmış ülkeler için bu yıkım daha da ağır olacak, kendisini ve etkilerini uzun yıllar hissettirecektir.

            Peki bu yıkımı, minimum düzeye indirecek bir devlet politikası olacak mı?

            Olmalı. Ancak üzülerek söylüyorum ki bizde olmayacak!

            Biz yine seçimlerin, kurultayların, atamaların peşine düşüp, onların tartışmaları arasında kaybolacağız.

            Basketboldan sonra, şimdi atletizme de bakalım.

            Jimnastik Federasyonu da ciddi sıkıntılar içinde boğuşuyor.

            Son dönemde başarılı işlere imza atan, Sapsızoğlu ve ekibi, geçmiş yönetimlerin sorunları ile zor günler geçiriyor.

            Geçmiş yönetimlerin borçlarını ödememesinden dolayı, mahkeme kararı ile gelirlerine el konulan Jimnastik Federasyonu, zor günlerin eşiğinde.

            Jimnastik Federasyonu Başkanı Hasan Sapsızoğlu, yaşanılan süreci bir açıklama ile kamuoyuna duyururken, sitemde de bulundu.

            Yerden göğe kadar, haklı siteminde de.       

            Bir cümle var ki açıklaması içinde, aslında yaşanan bu sürecin en iyi özeti olacak; “Jimnastik Federasyonu’nun 2017 yılında özerkliğinin kaybettirilmesi sonrasında yapılan siyasi atamanın günahını yine biz çekiyoruz.”

            Geçmiş dönemlerin hesabı, kitabı için şu anda canla başla, heyecanla çalışan bir yönetim, mağduriyetler yaşıyor. Ve bu hesap kitap işindeki aksaklıklar da, seçilmiş değil, atanmış bir yönetim tarafından yapılanlar.

            Geçmişte 115 bin liralık bir yurt dışı teması ile ilgili çıkan fatura ödenmemiş, hesapları bloke olan Jimnastik Federasyonu, faizlerle 180 bin lira olan bu faturayı, kenetlenerek ödemiş ve hesaplarını açtırmıştı.

            Bu parayı ödedikten sonra da faaliyetlerine başlayan ve peşi sıra başarılı işlere imza atan Jimnastik Federasyonu, bir kez daha aynı tür olayla karşı karşıya kaldı. Yine bir ödenmemiş borç, yine mahkemelik bir durum, yine gelirlere el konulması, yine duracak faaliyetler, yine bu zor günlerde zarar gören bir federasyon, yine mağduriyet yaşayacak sporcular…       

            Meblağ bir önceki kadar büyük değil, bu kez faizi ile 31.350 TL, artı dava ücretleri. Ancak zaman da bir önceki zaman gibi değil. Pandemi koşullarından, tüm spor camiasının (herkes gibi) gelirleri düştüğü bir dönemden geçiyoruz. Ve bu yaşanan sıkıntılı süreçlerde de, 30 bin lira bile, federasyonlar açısından ciddi bir külfet yaratabilir.

            Bu noktada da Jimnastik Federasyonu, yalnız bırakılmamalı ve yapılması gerekenler ne ise, yapılıp, önü açılmalıdır. Çünkü kaybeden çocuklarımız, gençlerimiz, ülkemiz, sporumuz, biz oluyoruz.

Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar