Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Basketbol’da ‘askı’ kararı

A+A-

Basketbolda Büyük Erkekler Ligi’nin askıya alınmasının haberi, ülkedeki koordinasyonsuzluğun bir göstergesi olarak çarptı bir kez daha yüzümüze.

            Basketbol Federasyonu, Cumartesi günü süreci değerlendirmek üzere toplandı ve daha önceden başvurularda bulunmuş olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ve Bakanlar Kurulu’ndan bir geri dönüş alamadıklarından dolayı daha önceden oynanacağını açıkladığı, Büyük Erkekler Ligi’ni askıya aldığını açıkladı.

 

***

 

            Hatırlanacağı üzere, daha önceden açıklanan programda ligin 28 Nisan’da başlaması planlanmıştı.

            Hatta Sağlık Bakanlığı ile bir de protokol imzalanmış ve maçların nasıl oynanacağı belirlenmişti.

            Bu gelişmeyle de takımlar hazırlıklarına başlamış, federasyon yetkilileri de ‘Ligi nasıl başlatacağının’ planlamasını yapmaya girişmişti.

 

***

 

            Federasyon yetkilileri bu süreçte defalarca Sağlık Bakanlığı yetkililerinden basketbolun hangi şartlarda oynayabileceği yönünde görüş talep ettiklerini, kendilerine bir cevap verilmemesinin bu kararı almalarında etken olduğunu söyledi.

            Hemen hemen yapılan tüm açıklamalarda olduğu gibi sporun akıbeti ile ilgili de yapılan açıklamalarda bir tutarsızlık olduğunu gözlemledik. Bu spor ile ilgilenmeyen kişiler için bir şey ifade etmeyebilir ama, ciddi kaynaklar ayrılarak ayakta kalmaya çalışan federasyonlar ve spor kulüpleri için hayati önem taşımaktadır. Hele de geçimini spordan sağlayan teknik heyetlerde görev alan kişiler ve sporcular açısından.

 

***

 

            Bunların düşünülmediği ve adımlar atılmadığı bir süreç içindeyiz.

Zaten Basketbol Federasyonu’nun açıklamasında da vurgulandı ve halı sahalarda, hiçbir test ve kayıt alınmadan maçların oynanmasına devam edilirken, seyircisiz ve testlerin bir tamam yapıldığı, basketbola onay çıkmamasının üzüntüsü vurgulandı.

            Altyapılar ile ilgili 2020/21 sezonunun hazırlıklarının devam edeceği de vurgulandı. Yani basketbol altyapıları için mücadele devam edilecek. Gerekli izinler ve destek, hükümet edenler tarafından verilmesiyle, altyapıları parkede izleyebileceğiz.

 

***

 

            Basketbol Federasyonu yöneticilerinin de belirttiği gibi, spor, yaşamın vazgeçilmezi, olmazsa olmazlarındandır.

Ancak bu koordinasyonsuz ve spora önem vermeme duruşu karşısında, ne federasyonlar, ne kulüpler, ne de sporcular bir şey yapabilir. Hiçbir program da hayata geçirilemez.

Tıpkı sanatı ve sanatçıyı bitirdiğimiz gibi, sporu ve sporcuları da bitirmeye doğru gidiyoruz.

 

Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar