Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Başka bir dünyaya inanıyoruz”

A+A-

İtalya Serie A’da şampiyon Inter oldu. Inter’in bu şampiyonluğu son yıllarda Juventus’un domine ettiği şampiyonluk serisini de sona erdirdi.

            Inter’in şampiyonluğuna en çok sevinenlerden biriyim.

            Inter’e karşı sempatim, Zapatistalara dayanır.

            Yıllarca Inter kaptanlığını yapan Javier Zanetti’nin Zapatistalar ile ilişkisini bilmeyen yok.

 

180877683-306723600973864-8119719485290616804-n.jpg

 

             2004 yılında Inter’in Basın ve Yayın İlişkileri eski sorumlusu Bruno Bartolozzi aracılığı ile EZLN gerillalarının kontrgerilla tarafından uğradığı saldırıdan haberden olan Zanetti ve bazı takım arkadaşları böylelikle Zapatista mücadelesine yakınlaşma kararı alır.

            Saldırı sonrası evini ve yakınlarını kaybeden ve bilhassa içme suyu sisteminin hasar görmesi üzerine büyük bir sıkıntı yaşayan bölgeye yardım yapmaya karar veren futbolcular, kısa zamanda aralarında maddi destek toplar.

            O dönemde Zanetti ve arkadaşları çok kısa bir süre içerisinde 250 bin Euro’ya yakın bir miktar toplar. Bu para ile ilk olarak hasar gören içme suyu sisteminin yenilenmesi sağlandı.

 

***

 

            Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan Zanetti, “Başka bir dünyaya inanıyoruz. Daha güzel ve küreselleşmemiş bir dünyaya. Öte yandan halkların kültürleri ve gelenekleri ile zenginleşen bir dünyaya. Bu sebeple mücadelenizde size destek olmak istiyoruz. İdealleriniz ve kimliğinizi korumak için girdiğiniz bu mücadele sizinleyiz” dedi.

            Yine oyuncuların desteği ile bir ambulans tamir edilir ve bir hastane yapılır.

            2004 Mayıs ayında da Chiapas dağlarından bir mesaj gelir ve “Mücadelemizde yalnız olmadığımızı bilmek bize mutluluk veriyor. Mutluyuz çünkü biliyoruz ki dünyanın birçok yerinde bilinçli olan ve adil ve onurlu bir dünya kurmak isteyen kardeşlerimiz var” denir.

 

***

 

Bu sefer mektup gönderen bizzat Subcomandante Insurgente Marcos olur.

Mektup Inter’in eski başkanı Massimo Moratti’ye yöneliktir ve şöyle der: “Sevgili Massimo, EZLN bizzat beni teknik direktör olarak atamış ve Inter ile bir dostluk maçı organize etmek için görevlendirmiştir. Hatta yedi maçlık bir turnuva da düzenlemeyi öneren oldu ancak pek kolay gözükmüyor. Biri burada biri de İtalya’da olmak üzere iki maç düzenleyebiliriz. Şaka bir yana, bu mektubu yazmamın asıl sebebi Inter kulübü, oyuncuları ve taraftarlarına bize verdikleri destek adına içten teşekkürlerimi sunmaktır. Ancak kaleyi görünce acımam.”

 

***

 

İtalya’da Inter’e karşı duyduğum sevgi, bundandı.

Bunun yanında yıllar sonra gelen şampiyonluk da Antonio Conte’nin imzası bulunuyor. 

19’uncu şampiyonluğuna ulaşan Inter’in teknik direktörü Conte, 1991 yılında Lecce’den transfer odluğu Juventus’ta 13 yıl forma giyerek, kulübün efsaneleri arasında yer alır. Bu şampiyonluk ile efsaneleştiği takımının hegemonyasını da bitiren başarılı teknik direktör, bakalım Şampiyonlar Ligi’nde nasıl bir performans sergileyecek.

Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar