Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Kahve ve spor

A+A-

Benim gibi kahve bağımlısı olup da, sporu da seven kişilerin yüzünü güldüren bir araştırmadır, kahvenin spora olumlu yansıması.

            Geçtiğimiz günlerde yine karşıma çıktı bir gazete haberinde bu konu.

 

***

 

            Haberin içeriğinde, İngiltere’den Coventry Üniversitesi’nin araştırmasına yer veriyor.

            Üniversiteden bilim insanları, egzersiz yapmadan önce bir fincan kahve içmenin performansı yükselttiğini keşfetti.

           

***

 

Çalışma kapsamında araştırmacılar, haftada üç kez antrenman yapan 46 amatör bisikletçiyi bir yıl boyunca izleyerek kahve-performans ilişkisini değerlendirdi.

            Bu gözlem ve değerlendirme sonucunda, bisikletçiler çalışmaya katılmadan önce günde ne kadar kahve tükettiklerine ilişkin soruları yanıtlayarak iki gruba ayrıldı.

            Birinci gruba daha az tüketenler, ikinci gruba da daha fazla tüketenler dahil edildi. 5 kilometrelik antrenman sürüşünden önce, birinci gruba bir fincan kahve, ikinci gruba da plasebo verildi.

            Sonucunda da spordan hemen önce kahve içen birinci gruptaki sporcuların performanslarının yüzde 1,7 oranında daha iyi olduğu yönünde çıktı.

           

***

 

Bilmeden kahve tiryakiliği oluşan ben de, nasıl bir etki yarattığını bilemem ama bu araştırmayı okurken, mutlu olduğumu söyleyebilirim.

            Daha önce de Avustralya Spor Enstitüsü (AIS) tarafından da bir araştırma yayımlanmış ve sinir sistemini uyaran kafeinin fiziksel performansı yüzde 11-12 civarında artırdığı belirtilmişti. Yine aynı araştırmada spordan yarım saat önce koca bir fincan kahve tüketilmesi önerilmişti.

            Bilindiği üzere, kahve B2,B5 vitamini, magnezyum, potasyum zenginidir.

           

 

***

 

Dünya’nın yıldız futbolcularına baktığımızda Lionel Messi, Luis Suarez, Sergio Aguero, Antonie Griezmann, Paul Pogba, Neymar, Gonzalo Higuain, Douglas Costa, Bentancur, Dele Alli, Danny Rose gibi isimlerin de yoğun kahve tükettiklerini okuyoruz.

            Yine yolu bir dönemlerde Türkiye’den de geçmiş olan Hırvat futbolcu Milan Rapaic’in de kahve bağımlılığını takım arkadaşları aktarmıştı.

            Türkiye’de Fenerbahçe forması giyerken, yoğun kahve tüketen Rapaic, sabahleyin yataktan kalkar kalkmaz hazırladığı kahvesini, gün içerisinde yenileyerek elinden bırakmazmış. Kamp dönemlerinde kahve bulamadığında da bu açlığını içinde kafein de bulunan kolalar ile giderirmiş.

            Gerçi oynadığı dönemde zaman zaman performansıyla çok tartışılan bir isimdi, Rapaic. Ancak oyuna ağırlığını koyduğunda adından söz ettiriyordu.

Bu yazı toplam 947 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar