Coşkun Ulusoy

Coşkun Ulusoy

Heyecanlı başlangıç oldu

A+A-

Yaklaşık 5 haftalık aranın ardından tekrardan futbolla buluştuk. Bu hafta takımların maçlara nasıl hazırlandığı, takımlarda nasıl değişiklikler olduğunu göreceğimiz bir haftaydı. Tabi ki devre arası hazırlıklarının ardından ilk haftadan takımlardan çok fazla değişiklik beklememek gerektiğini düşünüyorum. Gün adına izlediğim karşılaşma olan Cihangir – DTB karşılaşmasına da bu düşünceler içerisinde gittim.

            Karşılaşmaya her iki ekip de kontrollü başladı. İkili Mücadelenin çok fazla olduğu, oynanan oyun temposuna göre pozisyonların çok az olduğu, her iki takımın da çok fazla pas hatası yaptığı bir karşılaşma izledim. Oyun temposuna göre pozisyonun az olmasının en büyük sebebi de buydu bana göre. Eğer bir istatistik tutulsaydı sanırım pas yüzdeleri %50’yi bile bulmazdı. İkili mücadeleden de bahsederken oyun kuralları içerisinde resmen kıran kırana bir mücadeleden bahsediyorum.

            DTB takımı her zaman söylediğim gibi fiziksel olarak çok güçlü bir ekip. Hemen hemen bütün ikili mücadelelerden üstün çıkıyor. Ancak bu maçta karşılarında en az onlar kadar güçlü bir ekip vardı. Her iki ekibin de bu mücadelesi takdire şayandı. Ancak ne var ki bu güzellikleri oynadıkları futbola yansıtamadılar. İnanılmaz pas hataları yaptılar ve bunun sonucunda oyunu kontrol etmede ve istedikleri baskıyı kurmakta zorlandılar. Orta saha mücadelesi şeklinde geçen karşılaşmada daha az hata yapan takım olan DTB maçı kazanmayı başararak ikinci devreye 3 puanla başlamış oldu.

            Cihangir takımı fiziksel olarak ilk devreye nazaran daha güçlü bir duruma gelmiş bu maçta göze çarpan konulardan biriydi. Mücadele güçleri yükselmiş ve yere sağlam basan bir takım durumuna gelmiş. Ancak 1-0 mağlup iken 8 kişi ile defans yapmasını ben pek anlayamadım. Sanırım maçın ikinci devresine başlarken plan buydu ve de bu planı bozmak istemediler. DTB defansının büyük hatasından 1-1’i yakaladıktan sonra daha baskılı oynasa da gol bulmada başarılı olamadılar ve kalelerinde gördükleri 2. gol sonrasında da maçtan mağlup ayrılıp ligin ikinci devresine puansız başladılar.

            DTB defans oyuncusu Ahmet Sönmez maçta göze batan isimlerin başında geldi. Yerinde müdahalelerle Cihangir takımının tehlike yaratmasını önleyen isimlerin başında geldi. Cihangir takımında da Muhittin takımın etkili isimlerinden biriydi.

            Maçtan sonra yaşanan olaylar hiç hoş değildi. Bana göre yönetici pozisyonunda olan insanların, gerek teknik direktör gerekse başkanların daha dikkatli olması gerekir. Gerginliği artırıcı değil ortamı yatıştırıcı pozisyonda olmaları gerektiğini düşünüyorum.  

Bu yazı toplam 1008 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar