Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Hermann’ın kıyağı

A+A-

Doğan Türk Birliği’nin, eksikleri nedeniyle Farouk’u savunmanın göbeğinde Ahmet Sönmez ile birlikte oynatması gerçekten harakiri yapmakla eşdeğer bir düşünce.

Yeşilova maçının başında ne olduysa,  Lefke maçında da aynısı oldu. Stoperlerin hatası ile Hermann daha 2’nci dakikada resim çektirir gibi göstere göstere golünü attı. 

Kenan’ın asisti, Billy’nin golü eşitliği getirdi ama Çağrı’nın sakatlık nedeniyle oyundan çıkmasından sonra oyuna alınan Halil forvet arkasına, orta sahada oynayan Ali Savaşan da sağ beke geçti. Doğan’ın orta sahadaki zafiyetini iyi kullanan Lefke, Hermann’la yeniden öne geçti, Kasım’ın penaltısı ile devreyi iki farklı önde bitirdi.

DTB, ikinci yarıda doğru bir kararla Farouk’u sağ beke, Ali Savaşan’ı savunmanın göbeğine çekti. İlk yarının en kötüsü Farouk, ikinci yarıda hatasız oynadı. Aykut Esmerarslan’ın kendi kalesine attığı golle tekrar fark 1’e indi, Hermann’ın kırmızı kartla oyundan çıkmasından sonra baskıyı artıran DTB, yine Kaan’ın kafa golü ile eşitliği sağladı.

Kaan, ideal bir santrafor. Ceza alanı içinde etkili, fiziğini çok iyi kullanıyor, üstelik hava toplarında uzun boyunun avantajı ile gol yapabiliyor. Tek handikapı, hızlı hareket edemiyor. Zaten onu da yapsa, vazgeçilmez olur. Kenan, yine takımın en çok çalışan, en çok top taşıyan, duran toplarda arkadaşlarını pozisyona sokan futbolcu oldu. Sakatlığı nüksettiği için çıkmak zorunda kaldı. Billy de, Kenan gibi sakat sakat oynadı, yine de golünü attı.

Lefke’de Hermann, Doğan Türk Birliği stoperlerinin hatasını iki kez topu filelere göndererek çok iyi değerlendirdi. İlk yarının yıldızıydı. 45’inci dakikada Farouk ile didişmesi sonucu ilk sarı kartı,  64’de de rakibini ittiği için ikinci sarıyı görünce, takımını bir eksik bıraktı. Sahanın yıldızı olacakken, takımının galibiyetini engelleyen futbolcu oldu. Oysa Doğan Türk Birliği orta sahası Halil girdikten, Ali Savaşan’ın sağa geçmesinden sonra orta sahada zafiyet göstermeye başlamıştı. İki farkı da yakalamışlardı ama 10 kişi kalınca, Doğan’ın baskısını kıramayarak beraberliğe razı oldular.

Kaleci Mehmet Özeralp da yediği gollerde hatalı çıkışlar yaptı. Kaan’ın attığı son iki golde de topu elinden sektirmesi, Doğan Türk Birliği’ni ateşleyen hareketler oldu.    

Hakem Utku Hamamcıoğlu, gösterdiği tüm kartlarda doğru karar verdi. Olaylar büyümeden futbolcuların tepkilerini durduracak kararlarının hemen hepsi doğru. Lefke lehine verdiği penaltı kararı da doğru idi ama önce “Elleri kapalı” işareti yapıp oyunu devam ettirdi, kenardan ikaz edilince, doğru kararla penaltı noktasını gösterdi. Halbuki, karşılaşmayı devam ettirse bile, kenardan yardım aldıktan sonra penaltı noktasını gösterse, bu denli tepki oluşmayacaktı. Deneyim kazandıkça, yaşaya yaşaya, pozisyon sonrası bir hareket yapmadan beklemesini ve sonra karar vermesini öğrenecek.  

Bu yazı toplam 592 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar