Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

GG derbi hissetmedi!

A+A-

Lig de çıkış yakalayarak yukarıya tırmanmaya çalışan ve alt taraf ile arasını açıp rahat nefes almak isteyen, Lefkoşa’nın iki köklü camiasının karşılaşmasında, taraftarını son yıllarda tribüne çekemeyen Gençlik Gücü ve Çetinkaya arasında adı derbi olan bir maçı anlatıyordu bizlere bu karşılaşma.

Gençlik Gücü, geçen hafta lideri elinden kaçırmanın verdiği hırs ve özgüven ile maça daha iyi hazırlandı. Özellikle öne geçtikten sonra daha dikkatli olabilseler son dakikalarında zora soktukları maçı daha rahat ve farklı kazanabilirlerdi. Fakat son dakika gelen gol tamamen verilen yanlış bir hakem kararı sonrası olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Oyun stratejisi olarak ikinci bölgede rakipten kazanacakları toplar ile hızlı hücumu düşünmeleri işe yaradı. Hem öne geçtiler, hem de defansta Turgut Kaan Çoban önderliğinde hatasız oynayarak, oyuna sakatlanarak Afün’ün yerine kaptan Ali’nin geçmesi defansta daha güzel top çevirerek çıkmalarına imkân tanıdı.

Derviş Kolcu takımını ve kapasitesini çok iyi bilen ve ona göre takımını rakiplerin gücüne göre ayarlayabilen bir teknik adam. Maçın son anlarında oyundan hızlı kenar adamlarını alıp Kaan ve Özgür’ ü koymasıyla ve ileride topa sahip olamayınca, duran toptan yediklerini gol sonrası maçın son dakikalarını nefeslerini tutarak geçirdiler. Takım kurulumu aslında son derece doğruydu fakat oyuncuların performanslarını daha yukarıya taşıması gerekiyor. Son paslarda yaptıkları basit hatalar ve doğru olmayan pas tercihleri maçı çok erken koparmalarına, gelecek hafta oynayacakları maçı daha erken düşünmelerini sağlayabilirdi. Yine de kazanmaları hem de derbi maçını almaları onlar adına son derece önemli bir galibiyet oldu.

Çetinkaya, son derece ürkek ve üretkenlikten uzak bir oyun sergiledi. Takımın orta sahasında maç aşınmasında yapılan zorunlu değişiklik sonrası Muammer’in başlamaması onlar adına çok büyük bir kayıp oldu. Çağdaş orta saha da takım savunmasına katkı vermeyince yük tamamen Cemal ve Behiç’e kalıyor. Eğer sonra Muammer Tip oyuna girebiliyorsa maça neden başlayamaz sorusu çok dikkatimi çeken bir durum oldu. Turan Altay yönetiminde Çetinkaya takımı agresif oynayan, hızlı çıkışlar yapan bir takımdan uzak bir görüntü sergiledi. Gün adına oyuncuların ne yapmak istediklerini açıkçası anlayamadığımız kadar kötü bir performans sergilediler. Oyuncularının oyunundan ve sahadaki duruşlarından memnun olmayan Turan Hocanın dakika 60’ ta yapmış oldu 4 oyuncu değişikliği zaten takımlarının kazanma adına o vakte kadar hiçbir şey yapamadığının bir kanıtı olmuş oldu. Kadrolarının zaten kısıtlı olması, oyuncuların da gününde olmadığı bir gün de yapabilecekleri çok kısıtlı bir takım görüntüsüne büründüler. Bu hafta tekrardan ayağa kalkıp, yeni maçın planına çok iyi çalışmaları gerekecek. Bu takımın maç kazanması için her oyuncunun 10 üstünden 7 veya 8’lik performansla oynaması gerekiyor.

Hakem değerlendirmesi;  Emre Öztaşlı kesinlikle art niyetli bir hakem değil, fakat verdiği serbest vuruş kararlarına ve takdir haklarına bir daha bakıp kendisi de bu maçtan ders çıkarmalı diye düşünüyorum. Son dakika yorumladığı ve Çetinkaya lehine çaldığı düdüğün gol olması kendi adına şansızlığıydı diyebilirim. Yardımcı hakemleri hatasız bir maç çıkardı.   

Maçın Adamı; hem savunmada yapmış olduğu yerinde müdahalelerle hem de hücuma çıkıp çok iyi yükselerek atmış olduğu kafa golüyle Turgut Kaan Çoban sahanın en iyi oyuncusu oldu.

Bu yazı toplam 562 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar