Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Eriksen’i korkuyla izlerken…

A+A-

EURO 2020’de Danimarka’nın Finlandiya ile oynadığı karşılaşmayı izlemek için 19’da yerleştim televizyonumun başına.

            Christian Eriksen’den dolayı, maçın favorisinin Danimarka olduğunu söylemiştim de zaten öncesinde, yanımdakilere.

           

***

            İlk 42 dakika, futbol adına pek bir şey izleyemedik.

 

***

            İşte ne olduysa o anda oldu, Danimarka’nın atağında kazanılan taç atışına yönelen 29 yaşındaki başarılı futbolcu, bir anda baygınlık geçirerek, kendini yerde buldu.

            Korku içinde saha içinde yaşananları izlerken, bazen sporcuların dil dönmesi sıkıntısı yaşadıklarının bir tekrarımı diye düşünürken, kısa süre içerisinde kalp masajına başlanması, boğazımızı düğümledi.

            İzleyemedim. O acıyı kilometrelerce uzaktan, yüreğimde hissettim.

 

***

            Eriksen’e sağlıkçıların müdahalesi esnasında takım arkadaşları tarafından bir etten duvar örerek, görüntü alınmasını önlemeye çalıştı.

            Takım arkadaşlarının ve tribünlerde bulunan futbolseverlerin gözyaşları arasında yaklaşık 20 dakika boyunca kalp masajı devam ederken, saha kenarına kadar inen Eriksen’in eşi, büyük bir korku ile eşine yapılan müdahaleyi izlerken, onu sakinleştirmek de takım kaptanı Kjaer’e düştü.

            Kjaer, Eriksen’in şuursuzca yerde kaldığı anda da hemen onu doğru pozisyona getirip, dilini dışarıya çıkararak nefes almasını da sağlayan isimdi.

 

***

            Uzun süren müdahalenin ardından sahadan çıkarılırken, fotoğraf makinelerine yansıyan o fotoğraf, biraz yüreklere su serperken, her iki takım yetkililerinin anlaşmasıyla, maç tatil edildi.

 

***

            Korkulu ve tedirgin bu bekleyiş (korku sessizliği) esnasında, ilk açıklama Eriksen’in menejerinden geldi ve “Hayatta ve konuşabiliyor. Eşi ve babası da hastanede” dedi.

 

***

            Sonrasında bilinci de açılan Eriksen, takım arkadaşları ile telefonda konuşarak, maçın kalanının oynanmasını istedi.

            Arkadaşlarının, Eriksen’in sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmesinin ardından 21:30’da yeniden çaldı karşılaşmanın düdüğü ancak kimsenin umurunda bile değildi, skor. Tek düşünce, Eriksen’in sağlığıydı.

 

***

            Ve ertesi gün…

Konuyla ilgili güncel bir açıklama yapan Danimarka Futbol Federasyonu, "Bu sabah Eriksen ile konuştuk, arkadaşlarına selam gönderdi. Durumu stabil, hastanede kontrol altında kalmaya devam edecek. Bütün ekip kriz yardımı aldı ve birbirlerinin yanında olmaya devam edecek. Eriksen'e destek olan herkese teşekkürler" ifadelerini kullandı.

 

***

            Genç bir sporcunun bu kalp sıkıntısını yaşamasının nedenleri uzun uzun konuşulup tartışılmalı, söz işin uzmanlarına bırakılmalı.

            Ancak izlediğimiz o acı görüntülerde, sadece Eriksen’in yeniden yaşama tutunmasını değil, insan ömrünün bir ince çizgi çevresinde dönüp durduğunu gördük.

            Belki Eriksen, bir daha yeşil sahalarda boy göstermeyecek, onu izleyemeyeceğiz ama, her daim başarılarıyla anılacaktır.

Bu yazı toplam 577 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar