Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Cihangir geri saymaya başladı!

A+A-

Lige damga vuran, geçtiğimiz haftayı başkentte Göçmenköy karşısında kazanarak dönen Cihangir, sahasında geçtiğimiz hafta son bölümde bulmuş olduğu gollerle farklı kazanıp morallenen Alsancak Yeşilova takımının maçı haftanın önemli maçlarından birini gösteriyordu. Gözler sahada olsa da, kulaklar Girne’de Doğan’ın MTG’yi takabilir düşüncesiyle heyecanla başlayan 18. hafta karşılaşmaları artık hata yapanın çok pahalıya ödeyeceği süreci başlatmıştı.

Sahasında oynamış olduğu oyunun dışında bir taktik sergileyerek, genelde sezon boyunca önde baskı yaparak oyuna başlayan takım görüntüsüyle izlediğimiz Cihangir, bu gün ikinci bölge savunmasıyla dikkat çekti. Toygar Davulcu takımına her oyunu oynatabilecek potansiyele sahip çok donanımlı bir teknik bilgiye sahip. Her hafta ezber yapar gibi ayni oyun ve taktikle devam etmemesi bunun en önemli göstergesi. Oyuncu performansları açısından çok üst seviyede olmadıkları bir haftada sahalarında çok rahat bir maç kazanarak takımın kazanma alışkanlığının olduğunu, oyun hem berabere giderken hem de önde oynarken ne yapmaları gerektiğini bilen çok deneyimli bir görüntü içerisinde olduklarını gösterdiler. Oyun olarak çok üstün bir maçı geride bırakmasalar bile skor olarak istediklerini çok rahat alabildiler. Kilit yine bir duran top sonrasında açılınca gerisini getirmek hücum zenginliği olan bir takım için hiç te zor değil. Önde oynarken geçişi yapabilen en hızlı oyunculara sahip olmasalar da Babacar’ın yarattığı boşluklara ve indirdiği toplara gidebilen çok zeki oyunculara sahipler. Bu çeşitlilik olduğunda Cihangir maçını kazanarak bence şampiyonluk için geri sayımı başlatmış oldu. Takımın bu denli bir duruş içerisinde olduğu bir dönemde daha fazla tribüne seyirciyi getirmeleri ve takımlarının baskı yaşadıkları anlarda takımı tekrar ayağa kaldırmaları gerekiyor. Bu konu da çok çalışkan olan Cihangir başkanı ve yönetiminin bu doğrultuda takıma destek için çalışması gerektiğini ve tribünleri doldurmalarının takıma son derece katkı sağlayacağını düşünmekteyim.

Alsancak Yeşilova takımı maça yüksek tempo yaparak, lider takımla oynamanın verdiği motivasyon ve istekle sahaya çıktı. İlk çeyrekte oyun olarak rakiplerinin topa sahip olmasına engel olup, kora kor bir mücadele verdiler. Fakat karşılığını alıp öne geçemeyince, Cihangir köşe atışından golü buldu. Hem moral olarak hem de taktik olarak başladıklarını gibi devam edemeyince devrenin sonuna kadar etkili olamayıp kalelerinde ikinci golü görüp adeta havlu attılar. İkinci devreye yine etkili başlayıp kazandıkları penaltı atışını değerlendiremeyerek oyunda tamamen düşüp, kalelerinde yine gol görüp maçı çevirebilmeyi imkânsıza getirdiler. Cemal Kır’ın taktik ve oyuncu değişiklikleriyle tekrar hareketlenseler de Memduh’un güzel serbest atıştan bulduğu gol de çare olmayınca haftayı puansız kapatarak evlerine döndüler. Oyun kurgusunu değişince hücum da oynamayı başarabilen bir takım görüntüsünde olmaları önlerinde olan karşılaşmalar için çok büyük bir avantaj. Doğru strateji ile sahaya çıkarlarsa kalan maçları kazanabilecek bir kadro yapısına sahip olduklarını söyleyebilirim.

Hakem değerlendirmesi; Evren Karademir skor 3-0 olana kadar çok güzel bir maç yönetti. Fakat son yirmi dakikalık bölümde Cihangir aleyhine çok basit düdükler çaldığını söylemeliyim. Bu basit kararlar bazen takımlarının canını yakabilir. Daha dikkatli ve skora göre yönetim sergilememesi gerekiyor. Yine de yardımcıları ile olan uyumu ve yardımcılarının hatasız bir maç çıkardığını söyleyebilirim.

Maçın Adamları; gün adına ön plana çıkan iki isim olduğunu söyleyebilirim. Biri hiç kuşkusuz rakip kaleye 2 gol bırakan Muhittin Tümbül. Bir diğeri de maç içinde hem penaltı atışı kurtaran hem de her yan topu çıkıp güvenle alan kaleci Hasancan Celal oldu.

Bu yazı toplam 863 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar