Nezihi Beyaz

Nezihi Beyaz

Böyle şey görmedim

A+A-

Kaleci Ufuk sakatlanıp çıkana kadar bu karşılaşmayı Doğan T. Birliği kazanır diyen biri çıksa, güler geçerdik ama futbol böyle bir şey işte.

Girne Mete Adanır Stadını dolduran taraftarlar, futbolcular, yöneticiler ve bizler; maç öncesi, hatta Doğan’ın golü gelene kadar ne duygusal anlar yaşamış, talihsiz olduğu kadar, ihmaller zinciri nedeniyle yitirdiğimiz çocuklarımızı, öğretmenlerini ve onlarla birlikte hayatını kaybeden aile bireylerini hüzünle anmıştık.

Futbolcu kalitesi açısından Doğan’dan kat kat üstün futbolculara sahip MTG takımı, ilk yarı golü bulamadıysa, bunda elbette Mağusa futbolcularının beceriksizliği rol oynadı ama Doğan kalecisi Ozan ve savunmanın başarılı oyunları da MTG’ye geçit vermedi.

İkinci yarıda da MTG’nin baskılı oyunu sürerken, Billy’nin kontrataktan bulduğu topla Mağusa kalesini zorladığı bir pozisyonda kaleci Ufuk sakatlanarak yerini genç kaleci Ferhat’a bıraktı. İşte ne olduysa ondan sonra oldu.

DTB kenar yönetimi arka arkaya yaptığı değişikliklerle oyunda dengeyi değiştirdiği gibi, MTG’nin yaptığı değişiklikler tam tersine sahaya olumsuz yansıdı. Savunma oyuncusu olarak bildiğimiz Farouk, forvet olarak oynamaya başladı. Onunla birlikte oyuna giren Tansel, sonradan oyuna giren Selim, bir anda DTB’nin oyunda üstünlük sağladıkları dakikaları getirdi.

Pote, boş kale yerine topu havaya dikmese, belki MTG yine golü bulacaktı ama bu fırsatı kaçırması Mağusa için kırılma noktası oldu. Oyuna sonradan giren Arif, uzatma dakikaları içinde Farouk’un getirdiği bir pozisyonda ceza alanı içinde topu eli ile oynayınca, Doğan penaltıdan kaptanı Ahmet’le öne geçti.

Zaten ne olduysa bundan sonra oldu. Kavgalar, sert ve kasıtlı fauller, kartların havada uçuşması hep bu golden sonra oldu. On dakikalık uzatmadaki sarı ve kırmızı kartlar, tüm doksan dakikada yaşanmayan olaylardı. Üstüne bir de, yine Farouk’un zorladığı pozisyonda kaleci Ferhat’ın çıkamadığı pozisyonda Selim kafa ile farkı ikiye taşıyınca, film de orada koptu.

MTG taraftarlarının sahaya attıkları pet şişeler, futbolcularının Doğan futbolcularına saldırması, hep bu golden sonra oldu. Neyse ki, Doğan taraftarlarını sakinleştiren bazı DTB yöneticileri, taraftarların rakiplerine cevap vermesini engelledi.

Neticede, Meleklerimizin güzelce anıldığı karşılaşma öncesi güzel görüntüler, maçın son bölümünde unutuldu, haliyle de bu çirkin ama her zaman gördüğümüz film kareleri yine yaşandı.

MTG futbolcuları gerçekten çok kaliteli. Bu karşılaşmayı kaybetmeleri onların kalitesini azaltmaz, şampiyon olmalarını da engellemez.

Ama yeter ki sakin olsunlar. Hem futbolcular, hem de taraftarları…

Bu yazı toplam 1471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar