Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

“Atıcılık durma noktasında”

A+A-

Atıcılık durma noktasında!”…

 Geçtiğimiz hafta gazetelerde okuduğumuz bu başlık, bireysel başarılar ile göğsümüzü kabartan atıcılarımızın, başarıları bir kenara bırakılarak atıcılık sporunun bu ülkeyi yönetenlerin umursamazlığından dolayı durma noktasına geldiğinin habercisi oldu.

Atıcılık Federasyonu, yapmış olduğu açıklama ile yasalardaki yetersizlik ve malzemeler üzerindeki vergi tarifelerinin federasyonun faaliyetlerini durma noktasına getirdiğini açıkladı. Kulüpler ve atıcı sporcuların hazırlık amaçlı dahi antrenman yapamadığı belirtildi.

Atıcılık sporunda koşulların iyileştirilmesi için yasada yapılması gereken tadilatın da 2020 yılında İçişleri Bakanlığı’na verildi, ancak herhangi bir adımın atılmadı.

 

***

 

Bu yaşananlar sporu durma noktasına getirirken, belki de seslerini duyurmak adına, son bir açıklama daha yaptı federasyon yetkilileri ve “Olumsuzlukların bu şekilde devam etmesi durumunda tüm tesislerin kapatılacağı ve anahtarların ilgili makamlara teslim edileceği yönünde camianın karar aldığını duyuruldu” dedi.

Üzülerek okuyorum…

 

***

Dışa açılamayan ülkemizin, dışarılara açılması ve temsiliyetimiz için yegane kapıları olan bu bireysel sporlarımıza daha fazla değer vermek, onları yaşatmak ve önlerini açmak çok mu zor?

Niyet önemli ve önem göstermek! Bütün mesele de burada bitiyor.

Birçok fuzuli yere olmayan paramızı saçarken, iş spora gelince, tüm kapılar kapatılıyor.

 

***

 

Maddiyatı da geçtim, yasal düzenlemelerin de ivedilikle yapılması gerekiyor.

Acilen (yarın çok geç olmadan) ilgili yasa düzenlemeleri yapılmalı ve bu sporumuzu geleceğe taşımalıyız.

 

***

 

Bu yönde federasyonun haklı sitemi, kamuoyuna şu satırlarla paylaşıldı:

“Günümüzde gelişen uluslararası atıcılık sporu emniyet, disiplin ve faaliyetleri çerçevesinde, 2010 yılından beridir yürürlükte olan ilgili yasalarımız (temel prensip 1955 İngiliz Valilik dönemine ait) birçok hususta ülkemiz atıcılık sporunun bilinçli gelişmesine ve ülke tanıtımına engel teşkil etmektedir. Yasalarımızda yapılması gereken tadilat federasyonumuz tarafından hazırlanmış ve ilgili bakanlık olan İçişleri Bakanlığı’na 2020 yılında sunulmuş ve günümüze kadar tarafımızdan devamlı gündeme getirilmiş olmasına rağmen, hiçbir adım atılmamıştır.”

Yeni kurulan hükümet ve açılacak olan Meclis ile birlikte, ilgili yasa tadilatları yapılmalı ve özelde atıcılık, genelde ülke sporu açısından da iyileştirmeler yapılmalıdır. 

Bu yazı toplam 821 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar