Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Atatürk Stadı

A+A-

Başkentin en önemli spor tesisi olan ve yıllardır Lefkoşa’daki spor organizasyonlarının yükünü çeken Lefkoşa Atatürk Stadı, 28 Ocak 1990’da açıldı. Stadın yapılacağı alana 20 Kasım 1975 tarihinde, “bu alana 20 bin kapasiteli bir stat yapılacaktır” tabelası asılarak kamuoyuna duyurulur ve hazırlıklar başlar.

Ülkemizin ilk çok amaçlı stadyumu olan Lefkoşa Atatürk Stadı, dönemin Spor Bakanı Günay Caymaz ve Başbakan Derviş Eroğlu idaresinde inşa edildi.

Bu stadın açılışında Türkiye’nin dev takımlarından Fenerbahçe ile Sarıyer bir gösteri maçında karşı karşıya gelmiş, hınca hınç dolu tribünler önünde oynanan bu karşılaşmayı da Sarıyer 2-0 kazanmıştı.

 

***

            Şimdi Atatürk Stadı’nın açılışından biraz daha eskilere gidelim.

Kıbrıslı Türklerin kendi sahalarına sahip olmasını ve spor yapmasını isteyen Kıbrıs Türk toplumu lideri Dr. Fazıl Küçük, 27 Aralık 1950 tarihi Halkın Sesi gazetesinde “Spor Sahasına İhtiyacımız Büyüktür” başlığıyla bir yazı kaleme almış ve şunları yazmıştır:

            “Biz Türk unsuru altında da spora şimdiye kadar hiç de kıymet ve ehemmiyet verilmediğini iddia edemeyiz. Yalnız üzerinde ısrarla duracağımız bir nokta vardır ki o da spordan evvel bize lazım olan bir sahanın kıymet ve ehemmiyetini idrak edemediğimizdir. İşte bugün üzerinde bir nebzecik olsun durmak istediğimiz bu ihtiyacımızdır. Bu, temin edilmeden sporun yalnız bir değil, bütün şubelerinde bile görülmedik muvaffakiyetler göstermiş olsak yine maksat ve gayeye erişmemize imkan yoktur…

            Son senelerde futbol sahasında en kuvvetli takıma malik olmamıza rağmen hiçbir zaman bu cansiperane çalışmaların mükafatını maalesef alamadık, alamıyoruz, çünkü bir sahamız yoktur…

            Acaba 80 bin Türk bu adada kendimizin malı olan tek bir spor sahası olsun meydana getiremez miyiz?”

 

***

            Dr. Küçük’ün bu satırlarının üzerinden 40 sene geçtikten sonra Lefkoşa Atatürk Stadı’nın açılışı gerçekleşir.

            28 bin kapasiteli bu stada 2004 yılında uluslararası standartlarda tartan pist, 2011 yılında büyük bir bakım yapılarak, skorboard gibi eklemeler de yapılır.

 

Bu yazı toplam 1215 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar