Serkan Soyalan

Serkan Soyalan

Aşardağ’ı da sonsuzluğa uğurladık

A+A-

Ülkemiz sporu bir yıldız ismini daha kaybetti. Futbolumuza uzun yıllar futbolcu ve teknik direktör olarak hizmet veren Özkan Aşardağ’ı da sonsuzluğa uğurladık.

Çetinkaya’da başarılı futbolculuk kariyeri ile oynadığı dönemde adını “En İyiler” arasına yazdıran Aşardağ, sonrasında milli takım da dahil olmak üzere bu ülke futboluna teknik direktör olarak da hizmet verdi ve gençlere ışık oldu, yol oldu…

86 yaşında yaşama veda eden Aşardağ, Sönmezspor kurucusuydu da.

Bir dönem Kıbrıs Rum takımlarından Heba’da da forma giyen efsane sol açık Aşardağ, Küçük Kaymaklı’da teknik direktörlük, Çetinkaya, Gençlik Gücü ve Türk Ocağı’nda da teknik sorumluluk görevlerinde bulunmuştu.

Aşardağ’ın teknik direktörlük başarıları arasında Küçük Kaymaklı ile 1976 şampiyonluğu da bulunuyor.

***

Dr. Okan Dağlı, “İki Toplumlu Futbolcular” kitabında Özkan Aşardağ’a da yer vermiş ve Aşardağ’ı şu sözlerle anlatmıştır:

"Özkan (Mustafa) Aşardağ, Kıbrıs futboluna damgasını vuranlardan biridir. Oynadığı takımlarda hep şampiyonluklar yaşamış, kupalar kaldırmıştır.

 O, sadece futbolcu değil çok iyi bir atletti ayni zamanda. Yüzyıllık ‘English School’ tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Kıbrıs çapında yapılan atletizm yarışmalarında 400, 800, 1500 ve 4 x 100 yarışlarında sayısız birincilikleri vardır. Ortaokul yıllarında sabahın altısında okula gidip, okul sahasının etrafında 8-10 tur atmadan derslerine başlamazdı. EPA’da forma giydiği yıl Çetinkaya’yı 2-1 yenip EPA ile Kıbrıs Kupası’nı kazandıkları maçtan sonra Rum gazetelerinin ‘yorulmak nedir bilmeyen Özkan’ diye bahsetmelerini belki de English School’da kendisini bir atlet-futbolcu olarak yetiştiren Mr. Brown’a borçludur, belki de kendini kanıtlamak için gittiği EPA’da 1 yıl futbol oynayıp Kıbrıs Kupası Şampiyonluğunu kazandıran ve amacına ulaştıran ‘inatçı kişiliğine’”.

***

Aşardağ’ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayımlayan Futbol Federasyonu, “Kıbrıs Türk futbol tarihinin önemli isimlerinden eski milli futbolcu, Çetinkaya futbolcusu ve teknik direktör Özkan Aşardağ’ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız” dedi.

asardag-001.jpg

Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar