Ertuğ Erçin

Ertuğ Erçin

Antrenör Gelişim Semineri ve Etkileri

A+A-

Kuruluşunu 1984 yılında 5 Antrenörün gerçekleştirdiği, Kuzey Kıbrıs Türk Futbol Antrenörler Derneği’nin kurucu üyelerinden, ayni zamanda Güzelyurt Belediye Başkanı Sn. Mahmut Özçınar adına düzenlenen bu seminerde, yaşarken kişilere vefa ve saygıyı gösteren bu anlamlı davranış takdiri hak ediyordu. Geçtiğimiz yıllarda yine yaşarken anılan kurucu üyelerden Sevgili Ali Çetin Amcaoğlu ve Süleyman Göktaş’ı unutmayan dernek yönetimini tebrik ediyorum.

Seminere katılan Mahmut Özçınar konuşmasında ilk günden bu günlere kadar gelen süreci anlatırken, içinde yaşadığı futbol sevgisi ve tutkusunun hala olması gözlerden kaçmadı. Bu nedenle özelde futbola, genel olarak ise ülke sporuna kattıkları değerler için kendisine çok teşekkür ediyorum.

 

“Cehennem Olsunlar”

Konuşma sırası futbolumuzun bir numaralı aktörü, Futbol Federasyon Başkanı Sn. Hasan Sertoğlu’na gelince attığım başlığı okurken yaşadığınız şoku bizler de kulaklarımızla duyunca yaşadık. Bu sözler Sn. Hasan Sertoğlu’nun ağzından çıkan sözler. Federasyon süresince açılım ve futbolun gelişimi için yaptıklarını anlatırken, yıllar içinde Türkiye Futbol Federasyonu ile kurulan ilişkilere değinen Sertoğlu, bu yıl Türkiye Federasyonu yetkilerine gerek yazılı, gerekse sözlü olarak ulaşamadıklarını ve Federasyon Başkanı Sn. Mehmet Büyükekşi’nin seçimi kaybettiği gün, kutlamalara katılmak için Türkiye gideceğini aktardı. Kendine has konuşma jargonu olan zaman zaman argo kullanarak da konuşmalarını yapan Sertoğlu, ülke futbolunun içinde olduğu çıkmazda bile hep yanımızdaymış gibi gözüken Türkiye’de olan muhatabına ulaşamamanın verdiği hislerle konuşmasını tamamladı. Aslında ülkemizin hükümette olan en güçlü partisinden siyasete atılmış ve hala daha bu partinin mensubu olan Sn. Sertoğlu’nun Türkiye Futbol Federasyonu’na bile olsa yapmış olduğu bu çıkışı, ülkeyi idare edenlerin de yeri geldiğinde ayni iradeyi kendi ülkesinin haklarını arayabilecek şekilde söylemlerine taşımaları son yıllarda özlediğimiz tavır ve davranışlar. Toplum olarak, kapalı kalmanın bunalımını içinde yaşayan, savaş atlatan, ambargolar altında kendini hapsettiren bu zihniyet ve düşünce tarzının zaman zaman dışına çıkacak kişilere ve yöneticilere ihtiyacımız olduğunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim.

 

Modern Antrenman Yöntemleri

Seminerde verilen değeri en yüksek bilgilere değinen Sevgili Yar. Doç. Dr. Mustafa Behlül ve Spor Bilimcisi Sn. Simay Kanan’ın futbolda çağın gereksinimlerine ve teknoloji ile bilginin birleşmesiyle sonuca ulaşmanın önemine parmak bastılar. Özellikle Sporcu sağlığı açısından gereklilik olan yazılımlar ve teknolojik programlar sayesinde oyuncuların sakatlık risklerinin çok azalacağını ve antrenman programlarını bu doğrultuda planlayarak takımın gelişiminin doğru orantıda olacağını aktardılar. Dinlemekten keyif aldığımı ve kendime birçok kazanımlar elde ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Futbolda Psikoloji ve Beslenmenin Periyotları

Konusunda uzman iki değerli bilim insanı, biri Psikolog Cansın İskender Ünalmış, antrenörlerin futbolcular üzerinde olan psikolojisini anlattı. Bireylerin egolarını yaşarken ve bunları karşıya aktarırken kullanacakları yöntemlerden veya kişilerin duygudaşlık (empati) yaparak, muhatap oluğu birey veya takımlara karşı rol model olabilme konusunda çok önemli bilgiler aktardı. Bir diğer bilgili bilim insanı ise Sporcu Diyetisyeni Eliz Konat’tı. Sporcuların beslenme periyotlarını, alacakları besin miktarını örnek ölçülerle kafamızda şekillendirerek bilgilerini aktardı. Sporcuların her türlü besini alması gerektiğini, vitamin kayıplarına ilişkin takviyelerden tutunda, kaybedilen sıvıların geri yerine alınmasının son derece önemli olduğunu bizlerle paylaştı.

 

Yönetim Becerileri!

Başarıya giden yolların en değerli mihenk taşlarındandır yönetimsel beceriler. Hem futbol için hem de genel olarak tüm profesyonel olarak yapılan işlerde sonuca gidebilme adına sevk ve idare son derece önemlidir. Konusunda uzman Doç. Dr. Nazım Burgul’un yapmış olduğu yaklaşık 40 dakikalık aktarım son derece keyifliydi. Güncel konularla ve içimizde bulunan kişileri örnekleyerek anlattı içi dolu bu bilgileri. Bir Atasözü vardır herkes çok kullanır, “Balık Baştan Kokar” yapılan bir işte aksaklığın başta olanlardan kaynaklandığını anlatan bir sözdür. Kısacası bu konuyu futbola bağlayacak olursak, iyi seçilmiş ve bir araya gelerek iyi yönetilen başkan ve yönetim, doğru seçim yaparak takımın başına getireceği iyi bir antrenör ekibiyle, takımın oluşturacağı zincirin güçlü halkaları olarak birbirine tutunarak ve iyi bir takım olarak başarıya giden yolda kırılmaz bir bütün haline bürünebilirler. Sevgili Nazım Burgul’un bilgelik anlamında donanımı çok belirgindi. Karşıya geçirmeye çalıştığı bu güzel aktarım son derece alınması gereken bir dersti.

 

Onur Konuklarıyla Futbol Söyleşisi

Antrenörler Derneği yönetim kurulunun getirdiği çok değerli isimler vardı. Sevgili FIFA eski hakemi ve eğitmeni Deniz Ateş Bitnel, yenilenen hakem kurallarını ve kendi deneyimlerini paylaştı. Dr. Atilla Yücel duran toplarda adam ve alan savunması ve toplu topsuz penetrasyondan (içeriye girebilme, öne geçiş) bahsetti. Eski kaleci ve Kaleci Antrenör Eğitmeni İlker Avcıbay, kaleci antrenörlerinin takımla bütün olabilmesini ve teknik ekibin de bir parçası olması gerektiğinin dikkatini çekti. Sporcu beslenmesine ek katkı koyan Sevgili İsmail Dümenci’nin paylaşımları, Mert Nobre’nin hem futbolculuk hem de antrenörlük penceresinden yaşadığı tecrübeleri aktarımı. Spor yazarı temsilcisi Sn. Ahmet Özsoy’un Antrenör ve Medya İlişkilerinde Etik Değerler sunumu çok değerli ve yerindeydi. Özellikle bu yıl yaşanan, gerek yazılı basın sonrası atışmalara, gerekse sosyal medya üstünden yapılan paylaşımların nasıl ve ne tarzlarda yapılması gerektiğini anlatan güzel bir sunumdu. Bu değerli konuklara moderatörlük yapan değerli basın mensubu arkadaşlarının da ortaya koyduğu katkılardan dolayı güzel, akıcı ve bilginin kolaylıkla anlaşılmasına karşı sağladıkları katkı için teşekkür ederiz. Son olarak çok keyif alarak dinlediğim, Sn. Muhsin Ertuğral’ın Futbolun Dünü Bugünü ve Yarını başlıklı sunumu, kendisinin hem UEFA bölümlerinde, hem Güney Afrika’da hem de Türkiye’de yaptığı çalışmaları ve gözlemlerini en ince ayrıntısına kadar örnekleyerek anlatması çok değerliydi. Gelişen, değişen ülkelerin uyguladığı düzen ve idari geçişleri anlatırken umarım hem federasyon yetkilileri hem de futbolun gelişimi için uğraşan Antrenörler Derneği yönetimi notlarını alıp, somut dersler çıkararak ülke futbolumuzun gelişimi için kullanmaktan kaçınmazlar.

 

Başarının Ödüllendirilmesi ve Alınması Gereken Dersler

Başta dernek Başkanımız Sn. Hasan Topaloğlu ve yönetimini, bu güzel seminere katkı koyan gizli kahramanlarıyla birlikte yürekten kutluyorum. İkincisi, düzenlenen bu kapsamlı bilgi alış veriş ve yenileme gelişim seminerinin kendi adıma son derece olumlu geçtiğini belirtmek isterim. Bizlere bilgi katan tüm değerli akademisyen ve alanında tecrübe sahibi kişilere teşekkürü borç bilirim. Bu seminere katılan değerli antrenör arkadaşların çok azının benimle ayni düşüncede olması, bizim düşünmemiz gereken ve üstünde durmamız gereken bir durumu teşkil ediyor. Bu kadar güzellikleri yazmışken bir de eleştiri getirmeden geçemeyeceğim. Sevgili antrenör arkadaşlarım, davranışları ile topluluklara ışık olan birer eğitimciler olarak, sabredebilme, dinleyebilme, karşımızda anlatan kişiye saygılı olabilme konusunda kesinlikle sınıfta kaldığımızı söyleyebilirim. Bizlere ışık tutan, en küçük bir bilgiyi bile hayatımıza koyabilirsek minnet duyacağımız kişilere olan tavrımız son derece seviyesizdi. Ders boyunca hiç bitmeyen fısıltınız, gün gelecek topluluklara hitap ederken size bir ayna gibi yansıyacaktır. Dilerim ki bu davranış kalıbınızdan çıkarak, özelde eğitimci olduğunuzu, genelde ise topluluklara ve yarının gençlerine vereceğiniz yenilikleri öğreneceğiniz bu gibi seminerlere daha alakalı ve daha duyarlı davranabilirsiniz. Ortamda bulunan ve büyük bir dikkatle takip eden tüm hocalarımı ayrı tutarak ve onlara da katılımcı olarak katkı koydukları için teşekkür ederim. Futbolumuz en büyük tutkumuz. Bunu korumalıyız ve olumlu anlamda bu yapı için her kim ki bir tuğla koyup katkı sağlıyorsa, sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum.  

           

Bu yazı toplam 815 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar